Çalışma hayatı, duygusal zekâ, iş doyumu ve karşılıklı ilişkileri
Correlation of work life, emotional quotient and job satisfaction
  1. Tez No: 433516
  2. Yazar: HAVVA FURAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışma hayatı, insan yaşamında önemli bir yer tutmaktadır. Kişilerin sahip olduğu duygusal zekâ düzeyi, çalışma hayatına etki etmektedir. Bu çalışmanın amacı, kişilerin yaşamının büyük bir bölümünü oluşturan çalışma hayatında, duygusal zekâ ve iş doyumunun etkisini açıklamaktır. Çalışma, tarihçi metot ve kaynak taraması tekniği ile gerçekleştirilmiştir. Duyguların farkında olma, duygularla başa çıkabilme, kendini motive etme, empati kurabilme ve ilişkileri yönetebilme yeteneği olarak tanımlanan duygusal zekanın, bu özellikleriyle kişinin çalışma hayatına uyum sağlaması ve çalışma hayatında yer edinmesinde ki önemi göz ardı edilemez. Duygusal zekâ düzeyi yüksek olan kişilerin çalışma hayatında, örgüt beklentilerini gerçekleştirebilmesi ve kendi ihtiyaçlarını sağlayabilmesi daha kolay olacaktır. Beklentilerinin ve ihtiyaçlarının karşılanması, kişide işe karşı olumlu duyguların oluşmasına dolayısıyla iş doyumu sağlanmasına sebep olacaktır. Bunun yanında, yöneticilerin çalışanlarla ve çalışanların kendi aralarındaki ilişkileri üzerinde, duygusal zekânın etkisi de göz önünde bulundurulmalıdır. İyi ilişkilerin kurulduğu çalışma ortamlarında yöneticiler ve çalışanların, işe dair memnuniyet duygusu artacak ve dolayısıyla iş doyumu sağlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Work life forms a significant part in commuter's life. Emotional Quotient level of individuals effect their work life. Purpose of this study is to describe impact of emotional quotient and job satisfaction on work life which is a very important part of life. Historical method and literature review were adopted as main approach for this study It is impossible to ignore importance of emotional quotient (EQ) -which is described as the capacity of individuals to recognize and cope with their own emotions, to motivate oneself, to emphatize and manage relationships with others- in adaptation to work life and gaining a seat.It will be a lot easier for people with high emotional quotient to meet the organisational expectations and fulfill their needs in work life. Fulfilment of expectations and needs will lead to positive feelings towards work and eventually result in job satisfaction. Besides, impact of emotional quotient on interrelations among managers and employees and employees by themselves should be taken into consideration as well. In work environments where good relations are established among managers and employees, contentment will scale up and that will lead to increase in job satisfaction.