Metro istasyonalrında iç mekan biçimlenmesi ve tasarımını etkileyen faktörler
Factors that efecting of interior design projects and design of metro stations
  1. Tez No: 43352
  2. Yazar: FİLİZ BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN AZZEM AYDINÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İç Mimari ve Dekorasyon, Transportation, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
ÖZET Araştırmada Metro İstasyonlarının îç Mimarisini etkileyen faktörleri gösteren kapsamlı bir bilgi kaynağı oluşturmak için, İstasyonlarda oluşan problemler, kaynaklan ve karşılaşılan problemlere getirilebilecek çözümler önerilmeye ve eldeki çözümlerle tasarımlara ulaşılmaya çalışılacaktır. Metro İstasyonlarının İç Mimarisini Etkileyen Faktörler konusunda hazırlanan araştırma dört bölümden oluşmaktadır. 1 - Giriş bölümü; Bu bölümde Metro Sisteminin şehir yapısı üzerindeki etkileri tartışılacak, bu amaçla da Yeni metodlann sistem üzerinde denenmesi ve sistemin geçtiği bölgenin gereksinimleri ortaya konacaktır. Ayrıca tez içinde en çok kullanılacak terimlerin anlamlarına da yer verilecektir. 2. Bölüm; Raylı sistem ve metro sisteminin tarihi süreç içinde gelişimine yer verilecek olan bu bölümde; İkinci Dünya savaşı öncesi ve sonrasında Metro Sisteminin gelişimi anlatılacak ve günümüz sistemlerinden birkaç örnek verilecektir. 3. Bölüm; Yeraltı İstasyonlarım etkileyen teknolojik faktörler ve yolcu gereksinimleri ele alınacak ve verilere dayanılarak oluşturulacak tasarım kriterleri ortaya çıkarılacaktır. Yapım tekniği ile birlikte ses, ışık, nem gibi etkenlerin istasyon içinde yarattığı problemler açıklanacaktır. İstasyon içinde elektrifikasyon sistemleri, ışığın kullanıldığı yer ve şekiller, ses yayılımından beklenenler, iç mekandaki nem ve ısının yolcu ve ekipmanların üzerindeki etkileri, ortaya çıkardığı problemler araştırılacaktır. Yolcu gereksinimleri adı altodaki alt bölümde ise yolcu yoğunluğu, bu yoğunluğun kullanacağı eleman miktarı, yolcuların psikolojik olarak etkilenişi, gereksinimleri ve güvenliği açıklanacaktır. Bu bölümde ayrıca istasyon tasarımında gereken ekipmanlar ve fonksiyonlar göz önüne alınarak estetik açıdan iç mekanın değerlendirilmesi yapılacak ve bu konuda çeşitli fotoğraflar ve çizimlerle teknolojik olarak analizi yapılarak yeni, değişik, güncel alternatifler getirilmeye çalışılacaktır. Getirilen alternatifler arasmda da gereken bölge için en uygun çözümler aranacaktır. 4. Bölüm; Sonuç bölümünde yapılan araştırmalar sonucunda elde edilebilecek veriler ve bu verilerden nasıl yararlanılabileceği belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, to prepare of knowledge which having a scope of factor effects of interior design of metro stations, problems in stations, roots and the available solutions will be proposed and some design will be found with these solutions. Thesis, prepared about factor effects of underground metro station interior design is devided four sections. 1st section ( Entrance ); At this section, effecting of metro stations on city structure will be examined. Zone needs which line go into will be searched and tried to find new methods for these needs. Also special words and word groups will be explained in the report. 2nd section ; At this section which about development of rail system in time, some examples will be given before and after Second World War and today. 3rd section ; Effecting of technological factors in the underground stations and passengers need will be searched and according to knowledges the design criterias will be developed with the construction techniques, the problems sourced from noise, sound, light, heat and moisture will be explain. The electrification, signalization systems, placement of light, expectation of sound distribution, factor effects of moisture and heat on passengers and equipments in the interior and all the problems about these subjects will be researched. Under the subject of passengers need, security, physicological effects on passengers, passengers density on platform and the materials whom their use. Adding to this subject for the interior design of station equipment and functions will be taken in the consideration interior design will be evaluated according to aesthetical angle and with technological analysis of some photographs and drawing will be evaluated, so new, different and updated alternatives will be found. Amoung new alternatives best solutions will be used. 4th section (Final section) ; End of all these research, the knowledges and evaluation of this knowledge will be decided.