Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde pansiyon turizmi ve yasal çerçevesi
The legal regulations of guest-house tourism in Turkish Republic of Northern Cyprus
  1. Tez No: 43353
  2. Yazar: İZZET GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devleti, Doğu Akdeniz'de bir ada olan Kıbrıs'ın kuzey kesimindeki toprakları üzerinde yeni kurul muş bir devlettir.Eskiden olduğu gibi bugün de ada ekonomisinin hüküm sürdüğü Kıbrıs'ta, ekonominin sadece tarım, sanayi ve ticarete dayandırılması mümkün değildir. Adanın gerek coğrafî konumu gerekse turistik potansiyeli dikkate alındığı zaman uluslararası turizm hareketlerinden yararlanma olanakları çoktur. Bu da turizmin K.K.T.C. Ekonomisindeki yerinin çok önemli olduğunu ortaya koy maktadır. Bu yüzdendir ki turizm için çok önem verdiğimiz konaklama tesisleri içerisinde yer alan pansiyonların K.K.T.C. Turizmine yeterince hizmet verip vermediği araştırılmış, yasal düzenlemeler hakkında incelemeler yapılmış, ilgili kamu ve özel kuruluşlarla bu konuda bilgi alışverişinde bulunulmuştur. Ayrıca pansiyonların nasıl çalıştığı hususunda yerinde gözlemler de yapılmıştır. Sonuçta; K.K.T.C. 'nde pansiyonların büyük bir kısmının turizm amaçlı kullanılmadığı, geriye kalan çok az bir bölümün ise turizme hizmet edecek düzeyde çalıştırıldıkları tesbit edilmiştir. Kuzey Kıbrıs'taki tüm pansiyonların turizme daha iyi hizmet verebilmeleri için; a) Denetimlerin arttırılması ve yasalara uymayanlara Devletin yaptırım gücünün kullanılması, b) Pansiyonların da diğer konaklama tesisleri gibi sınıflandırılması,m c) Bütün ilgililerin daha koordineli bir şekilde çalışmalarını sağlamak amacı ile K.K.T.C. Turizm Bakanlığı'nca hazırlanan“Turistik Tesisler Yasa Tasarısı'nın”bir an önce yasallaştırılıp uygula maya konması önerilmiştir. d) Sadece yasal düzenlemelerle soruna çözüm getirmek güçtür. Pansiyoncular Derneklerinin oluşturulması, halkın turizm eğitimi ve bilinci alanındaki bilgi ve görgüsünün arttırılması ile de sorunların bir bölümünün giderilmesi olanağı vardır.
Özet (Çeviri)
Turkish Republic of Northern Cyprus (T.R.N. C.) is a newly es tablished state on the north side of the Cyprus, which is an island on the East Mediterranean. In Cyprus where island economy prevails, it is impossible for the economy to be based on anly agriculture, in dustry and trade. Taking the Island's both geographic location and tourism po tential into consideration there are many opportunities to benefit from international tourism activities. This perfectly shows that, tou rism plays an important role in T.R.N.C. Economy. That's why, inves tigations were made inorder to see if guest-houses give enough service to T.R.N.C. Tourism or not, and to learn their legal arrangements. Besides, information obtaining and giving relations were made with related private and public enterprises. Furthermore, observations were done about how the guest-houses function. As a result, it is determined that, in T.R.N.C. most of the guest-houses are not functioning on the level of international tou rism standarts, but very few of them are. Inorder to give a better ser vice to tourism, the guest-houses in North Cyprus must be regulated by the related authorities; such as; a) Increasing the inspections and using the government's sanctions against the ones which do not obey the laws, b) Classifying the guest-houses like other accommodation fa cilities,V c) It is suggested that,“Tourism Establishments Draft of Pro posed Law”which is prepared by T.R.N.C. Tourism Ministry should be made legal and put into practice as soon as possible for all of the authorities to work better in co-ordination. d) It is hard to solve the problems we mentioned only with legal regulations. By the constitutions of the guest-houses associa tions and increasing the knowledge and the know-how of the people about tourism education and belief, there is a possibility that a part of the problems may be disappeared as well.