İlköğretimde sosyal bilgiler dersi öğretim programlarına ilişkin öğretmen ve müfettiş görüşleri
Curriculum development and teaching in primary school
  1. Tez No: 43351
  2. Yazar: NURETTİN AYDINER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. VEYSEL SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Bu araştırma, İlköğretim 4. ve 5. sınıf Sosyal Bilgiler dersi programı, Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın 30.5.1990 tarih ve 62 sayılı karan ile kabul edilmiş; 25.6.1990 tarih ve 2315 sayılı Tebliğler Dergisinde yayımlanmış ve Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın 15.3. 1993 tarih ve 80 sayılı karan ile değişiklik yapılarak, uygulama da olan bu programa ilişkin öğretmen ve müfettiş görüşlerini belirlemek üzere yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara ili merkez ilçelerine bağlı sınıf öğretmenleri ve Ankara ili merkez ilköğretim okullarını denetleyen müfettişler oluşturmaktadır. Örnekleme eş olasılıkla seçilen okullar da 100 sınıf öğretmeni ve 30 ilköğretim müfettişi dahildir. Araştırma betimsel niteliktedir. Öğretmen ve müfettişlerin görüşleri anket yoluyla alınarak incelenmiştir. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu yoluyla elde edilmiştir. Verilerin analizinde frekans, yüzde ve aritmetik ortalama hesaplan, bilgi top lama aracında yer alan her bir madde incelenerek elde edilmiştir. Mevcut program, program geliştirme modellerinden olan“Rasyonel Planlama Modeli”diğer bir terimle 'Teknokratik Model" çerçevesinde incelenmeye çalışılmıştır. Bu incelemede, söz konusu modele yakın belli başlı ölçütler takımı göz önünde tutularak incelemeye ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda; programın, program geliştirme ilke ve tekniklerine uygun hazırlanmadığı gözlenmiştir. Uygulamalar sonucu programa ilişkin görüşler açısından ortalama olarak öğretmenler (2.7)11 kararsızım düzeyinde, müfettişler ise (3.1) kararsızım düzeyinde gösterdiklerini bildirmişlerdir. Programa ilişkin karşılaşılan güçlükler açısından ortalama olarak öğretmenler (3.5) katılmıyorum düzeyinde, müfettişler ise (3.2) kararsızım düzeyinde gösterdiklerini bildir mişlerdir. Programın yeniden düzeltilmesi ve geliştirilmesine ilişkin olarak ortalama öğretmenler (1.8) evet, müfettişler ise (1.7) evet düzeyinde gösterdiklerini bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This study primary education the fourth and fifth class“Social Sciences”course schedule, has been accepted with Teaching Disciplining Founding chairman ship's 30 th May 1990 dated and 62 numbered decision; it has been established in 25 th June 1990 dated and 2315 numbered Conveying Journal and. Teachers related to center administrative districts within Ankara and inspectors supervising in primary schools of center administrative districts within Ankara is formed the universe of survey. A hundred class teachers and thirty primary schools' inspectors selected randomly are included in sample. The survey is in descriptive quality. The teacher and the inspectors opinion has been examined by questionnaire. In analysing of data, it has been obtaining by examining of frequency, percentage and mean calculations, each item in data fathering means. The existing programme has been tried to examine in limitation of“Rational Planning Model ”-in other term“ Technocratic model”- which is one of curriculum development models. In this survey, it has been reached by taking consideration of main criteria being very similar to the above model. At the end of the survey; the programme is observed it is not prepared to be suitable for curriculum development principles and techniques. According to the results of application the teachers inform their opinion on an average (2.7) level of“undecided”, and the inspectors inform their opinion on an average (3.1) level of“undecided”to the programme According to difficulties relating to programme, the teachers show to inform an average (3.5) level of“undecided”and the inspectors show to inform on an average (3.2) level of“undecided”. According to rearrangement and developing of the programme teachers show to inform on an average (1.8) level of“yes”, the inspectors show to inform on an average (1.7) level of“yes”.