Sağlık hizmetlerinde mesleki riskler ve kalite uygulamaları (Antalya 112 acil sağlık hizmetleri örneği)
Business risks and quality applications in health services (Antalya 112 emergency health services sample)
  1. Tez No: 433520
  2. Yazar: ÖMER BUDAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEBAHATTİN TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüzde sağlık hizmetleri, sağlığın hemen her alanında gerçekleştirilen faaliyetleri ifade etmektedir. Bunlar arasında hastane ve otelcilik anlamında verilen hizmetler olduğu gibi acil durumlara müdahaleyi de kapsayan hizmetler mevcuttur. Bu hizmetler kamu ya da özel sektör tarafından yerine getirilebilen hizmetlerdir. Sağlık hizmetleri alanında pek çok uzmanlık alanında çok çeşitli insan gücü ile hareket edilmektedir. Özellikli bir hizmet alanında çalışılması nedeniyle mesleğin getirdiği bir takım riskler ve mesleki tehlikeler mevcuttur. Bilhassa 112 Acil sağlık hizmetlerinde mesleki riskler oldukça fazladır. Bu mesleki risklerin en aza indirilmesi için ise son yıllarda sağlık hizmetlerinde oldukça önem verilen kalite standartlarının oluşturulması, buna uygun hareket edilmesi son derece önemlidir. Bu sayede 112 Acil Sağlık hizmetlerinde mesleki risklere göre kalite standartları yerleştirilebilir ve bu yöndeki olumsuzluklar giderilebilir. Bu konu etrafında şekillenen bu çalışma, 112 acil sağlık hizmetlerinde mesleki risklerin kalite uygulamaları ile nasıl azaltılabileceğini örnekleyerek açıklamayı amaçlamaktadır. Tanımlayıcı bir çalışma yapılmıştır. Herhangi bir saha araştırmasına dayanmamaktadır. Kuramsal ağırlıklı olan çalışmada tarihçi metod izlenerek konu ile ilgili mevzuat yorumlanmış ve mevcut durum ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, health services, in almost every area of health refers to the activities carried out. These include the meaning given in hospitals and hospitality services as well as emergency response services are available covering. These services can be carried out by public or private sector services. In many areas of expertise in the field of health care workforce with a wide range of motion is. Featured work in a service area due to a number of risks that come with occupation and occupational hazards are present. 112 emergency medical services, particularly in the occupational risk is quite high. This is to minimize occupational risks in health care in recent years given great importance to the establishment of quality standards, it is extremely important to act accordingly. In this way, according to 112 emergency medical service quality standards can be placed in the occupational risks and adversities in this direction can be resolved. Formed around this issue, this study of 112 occupational risks in emergency medical services with quality applications can be reduced by sampling aims to explain how. A descriptive study was conducted. Is not based on any site investigation. Following the predominant method in the study of theoretical historians interpreted the relevant legislation and has tried to put the current situation.