Sağlık personelinin iş tatmin düzeyleri ve etkileyen faktörler (Denizli Toplum Sağlığı merkezleri örneği)
Job satisfaction of health personnel levels and factors affecting (Deni̇zli̇ Community Health centers sample)
  1. Tez No: 433521
  2. Yazar: BETÜL ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
İş tatmini, resmi ve özel işletmelerin iş verimini etkilemede oldukça önemli süreçlerden biri haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı her geçen zamanda önemi giderek artan ve profesyonel yönetim şekillerinde kabul gören iş tatminini tanımlamak, kavramlarını ele almak, önemini ve gelişimini açıklamak, iş tatminini etkileyen faktörleri tespit ederek sağlık sektöründeki iş tatmininin önemini araştırmaktır. Bu araştırmanın değerlendirilmesinde de tarihsel ve anket yöntemi kullanılmıştır. Bu tez çalışmasında, öncelikle tanımlamalara, kavramlara, tarihsel süreçlere yer verilmiş olup, sağlık personelinin iş tatmin düzeyleri ve etkileyen faktörler genel bilimsel hatlarıyla tanıtılmıştır. Denizli İli toplum sağlığı merkezleri çalışanlarının iş tatminini etkileyen faktörlerden nasıl etkilendikleri, değerlendirmeleri, olumlu ve olumsuz yaklaşımları, iş tatmininin çalışmalarına etkileri yüz yüze yapılan anket çalışmalarıyla analiz edilmiştir. Araştırma Denizli İli 20 Toplum Sağlığı Merkezinde çalışan tüm personeli kapsamaktadır. Elde edilen veriler ve yapılan analizlerin değerlendirilmesi yapılmıştır. Elde edilen bulgular neticesinde başlangıçta öngörülen varsayımların doğrulanıp doğrulanmadığı sonuç kısmında açıklanmış, çalışanların iş tatmini düzeylerinde tespit edilen olumlu ve olumsuz etkenler belirlenip olumsuz yönlerinin giderilmesi hususundaki açıklama ve önerilere sonuç kısmında yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Job satisfaction has become one of the very important process affecting the business efficiency of public and private businesses. The aim of this work every time to define the increasingly important and demanding job satisfaction in the professional management methods , discusses the concept , explain the importance and development , by identifying the factors affecting job satisfaction is to investigate the importance of job satisfaction in the health sector . It is also used in the evaluation of research and historical survey. In this study, the first definition, the concept is given to the historical process, job satisfaction and factors that affect the health personnel have been introduced with the general scientific lines. Denizli community health centers how they are affected by factors affecting job satisfaction of employees, evaluation of the positive and negative approaches to study the effects of job satisfaction survey analyzed the work face to face. Research work in Denizli 20 Community Health Center covers all the staff. Evaluation of the obtained data and the analyzes were performed. verified and the assumptions set forth in the findings obtained as a result initially announced as a result of not verifying employees identified in job satisfaction the positive and eliminate the negative aspects identified negative factors in the result of the comments and suggestions on the issue is given.