Derecelendirme kurumları ve Türkiye'deki olası rolü
Rating agencies and their possible role in Turkey
  1. Tez No: 43354
  2. Yazar: AYŞE GÜLDEN ATAMAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖMER YURTSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Serbest pazar ekonomilerine işlerlik sağlayan parametrelerin en önemlilerinden biri bilgilendirmedir. Bilindiği gibi bilgilendirme kapsamına; yatırımcıların, kredi verenlerin ve alanların, üretici ve tüketicinin, kamu otoritesinin, sanayicinin ve menkul kıymet yatırımcılarının v.b. bilgilendirilmesi girmektedir. Beklenen getiri ile üstlenilen riskin karşılanıp karşılanamayacağının tahmini içinde tarafsız ve kolay yorumlanabilecek bilgiye ihtiyaç vardır. İşte gelişmiş pazar ekonomilerinde bu bilgiler derecelendirme kurumları tarafından sunulmaktadır. Derecelendirme kurumları, hisse senedi, tahvil gibi her türlü borç ve borçlanma araçlarının ihraçlarında, ihraçcının anapara, kar payı, faiz v.s. gibi ödemelerinden oluşan yükümlülüklerini zamanında yerine getirebilme yeteneği hakkında geliştirdikleri semboller aracılığıyla bireysel ve de kurumsal yatırımcılara sundukları tarafsız yargılarla, hızlı ve etkin bir bilgi akışının gelişimine yardımcı olmaktadırlar. Menkul kıymetlerin derecelendirilmesine ilişkin ilk veriler 1909 yılında Amerika' da John Moody tarafından kamuya duyurulmuştur. Bunu 1910' da Poor's takip ederken 1920' li yıllarda Standart Statistics Company ve diğerleri izlemiştir. Serbest pazar ekonomilerinin hızlı gelişimine bağlı olarak Avrupa' da ve Japonya' da dereceleri uluslararası platformlarda kabul gören birçok şirket kurulmuştur. Türk sermaye piyasasını düzenleyen 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu' nun 29.4.1992 tarihinde kabul edilen ve 13.5.1992 tarihli ResmiGazete' de yayımlanan 3794 sayılı Kanun' la değiştirilmesiyle ulusal sermaye piyasamız yeni bir gelişim sürecine girmiştir. Bu süreç içerisinde gerçekleştirilmesi düşünülen en önemli konulardan biri de sermaye piyasasının kurumsallaştırılmasıdır. Derecelendirme kurumlarının da kurumsallaşmada önemli bir rol oynayacağı açıktır. Çünkü derecelendirme kurumlarının kurulmasıyla sermaye piyasasının bir ayağı daha oluşmuş olacak ve piyasa tarafsız ve kolay yorumlanabilen bilgiye kavuşacaktır. Bu bağlamda, S.P.K tarafından ülkemizde kurulması ve/veya kurdurulması düşünülen derecelendirme şirketinin faaliyete geçmesiyle Türk sermaye piyasasına katkıları gözardı edilemez boyutta olacaktır. İşte 21. yy.' a hızla hazırlanarak bilgi çağını yakalamaya çalışan Türk ekonomi ve finans dünyasının derecelendirme kurumlarına olan ihtiyacı gözönünde bulundurulan bu çalışmanın ilk bölümlerinde derecelendirme kavramı, tarihçesi ve bu kurumların işleyişi detaylıca incelenmiştir. Son iki bölümde ise farklı kurumların derecelendirilmesinde kullanılan kriterler anlatılmış ve ülkemizde kurulacak olan şirketin olası katkıları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY One of the most important parameters which ensure functionality for free market economics is to give information. As it is known, the scope of giving information includes informing investors, creditors and borrowers, producers and costumers, public authorities, industrialists and stock and bond investors, etc. Impartial and easily-commented information is required for estimation of whether the risk undertaken can be met by the expected benefit or not. In the developed market economies, this information is presented by rating agencies. The rating agencies assist development of rapid and effective information flow with impartial decisions which they present to personal and institutional investors by means of the symbols that they have developed concerning the ability of fulfilling the obligations arising from the payments such as the capital, dividend, interest etc. of the issuer at issues of every kind of debt and owing tools such as stock share, bond. The first data regarding rating of stocks have been announced to public by John Moody in America in 1909. While Poor's followed this in 1910, Standart Statistics Company and the others followed in 1920s. Depending on rapid development of free market economies, many companies whose ratings were accepted on international platforms in Europa and Japan have been established. Our national capital market has entered into a new development period by No. 2499 Capital Market Law arranging the Turkish capitalİV market which has been accepted on 29.4.1992 and amended by No. 3794 Law promulgated in the Official Gazette dated 13.5.1992. One of the most important subjects that is considered to be realized within this period is to institutionalize the capital market. It is clear that the rating agencies play an important role in institutionalization. This is because a branch of the capital market is formed by establishment of the rating agencies and the market will have impartial and easily- commented information. In this connection, when the rating agencies that is considered to be established and/or caused to be established by S.P.K. company begins its activity, its contributions in the Turkish capital market will be very important and great. In the first chapters of this study which considers the need of rating agencies for the Turkish economy and the financial world that is prepared for the 21st Century and tries to catch the information era, the rating concept, its history and the action of these institutions have been examined in detail. In last two chapters, the criteria used in rating of different institutions have been explained and the possible constributions of the company to be established in our country have been described.