Türkiye'deki sağlık hizmetlerinin kalite boyutunda meydana gelen değişimlerin algısı: İstanbul ili örneği
The perception of changes occurred in the quality of health services in turkey: A case from Istanbul
  1. Tez No: 433529
  2. Yazar: AYTEN VURAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN EMANET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Tüm dünyada bilim ve teknoloji geliştikçe, yaşamın her alanında değişim ve bilinç düzeyi kaçınılmaz bir şekilde her gün hızlı bir ivmeyle artmaktadır. Artan bu bilinç her alanda kendini gösterdiği gibi sağlık alanında da kendini göstermektedir. İnsanlara sunulan sağlık hizmeti, insanlara özgü oluşu, hata toleransını kabul etmemesi kaliteli hizmet sunumunu zorunlu kılmaktadır. Sağlıkta hizmet kalitesinin en önemli göstergesi hasta memnuniyet düzeyidir. Kamu sağlık kuruluşlarının, özel sağlık kuruluşlarına karşı rekabet avantajını yakalayabilmeleri ve sürekli hizmet kalitesini benimsemeleri ve bu doğrultuda hizmet kalitelerini değerlendirerek daha kaliteli sağlık hizmeti sunmaları büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada, kalite algısı beklentilerinin yüksek olmasına rağmen, kamu sağlık kuruluşlarının hasta ve yakınları tarafından hizmet kalite boyutlarının önem derecesine göre, hizmet kalitesi orta düzeyde olduğunu, özel sağlık kuruluşlarının hasta ve yakınları tarafından hizmet kalite boyutların önem derecesine göre, hizmet kalitesi çok yüksek düzeyde olduğu sonucuna varılmıştır.Buna bağlı olarak kamu sağlık kuruluşlarına başvuran hastaların hasta kalite düzeyini etkileyen faktörlerin incelenmesi ve öneri geliştirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Advances in science and technology all over the world rapitly and inevitably increase the level of change in all areas of life and consciousness every day. Increased awareness can be seen in the field of health as in all areas. Because health services are tailored for every individuals and don't accept any mistakes, quality services are mandatory. The most important indicator of the quality of service in healthcare organizations is patient satisfaction. It is very important that public health organizations should capture the competitive advantage against private health care institutions and adopt continuous quality of service and to provide better quality health care by evaluating the quality of service. In this study, the perception of the quality of service of patients who applied to public and private health institutions were examined. At the end of study it has been found that service quality average scores of patients with services from public health institutions are medium level according to service quality average scores of patients with services from private health institutions Accordingly, it is aimed to examine factors affecting the level of patient quality of patients admitted to public health institutions and develop some proposals.