Floransa sevgilim
- Tez No: 433534
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEREN YÜCEL
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
“Floransa Sevgilim”adlı kısa filmde, Anadolu'da büyümüş, sanat tutkunu saf bir genç olan İsmail'in yıllardır hayalini kurduğu Floransa'ya gitme olanağına kavuştuğunda yaşadıkları anlatılmaktadır. Floransa'nın görenleri büyüleyen tarihi dokusu, birbirine benzeyen sokakları, sanat eserleri ile dolu meydanları İsmail'in başını döndürmüştür ve kaybolur. Arkadaşlarını aramak için koştuğu sokaklarda hayaller ve gerçekler birbirine karışır, Leonardo Da Vinci sandığı bir adamın peşine düşer... Filmde Floransa'nın tarihi mekanları kullanılmış, Rönesans döneminin önemli sanat yapıtları filmin doğal dekoru olarak hikayede yer almıştır. Anahtar Kelimeler : Resim, Rönesans, Floransa, Leonardo da Vinci
Özet (Çeviri)
“Florence, My Love”is about a naive young man named Ismail, who grew up in Anatolia, dreamt of seeing Florence all his life, and sequence of events leading one to another when he had the opportunity to visit Florence. The fascinating historical view, mirror image streets, the squares filled with historical artifacts of Florence bewilders Ismail. Consequently, he gets lost. While he's rushing through the streets to find his friends, he bumps into a man who's a look-a-like of Leonardo da Vinci... Historical places and artworks of Renaissance form the natural setting of the movie Key Words : Painting, Reneissance, Florence, Leonardo da Vinci.