Marka tutumu ile imajının marka değeri ve güveni yaratılmasındaki rolü, tüketicinin satın alma niyeti üzerindeki etkileri
The role of brand attitude and image on creating brand value and confidence and its effects on consumers' purchase intention
  1. Tez No: 433539
  2. Yazar: FATMA TOPÇUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL YÜKSELEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 295
Özet
İşletmeler, küresel ekonomideki yavaşlama, finansal piyasalardaki dalgalanma, siyasi belirsizlikler, teknolojinin ve tüketici davranışlarının değişimi karşısında pazarda yerlerini korumak ve pazar paylarını arttırmak amacıyla her geçen gün markalarına daha fazla önem vermekte ve yatırım yapmaktadır. İyi bilinen, güçlü ve global markalar yaratmak ise marka yönetimi konusunda birçok değişkenin birlikte ele alınmasını gerektirmektedir. Bu noktadan hareketle yapılmış olan çalışmanın amacı, marka yönetimi konusunda önemli olan marka tutumu, marka imajı, marka değeri ve marka güveni boyutlarının birbirleri arasındaki ilişkileri ve tüketici satın alma davranışları üzerindeki etkilerini saptamaktır. Araştırmada bu kapsamda literatürde yapılmış olan çalışmalar esas alınarak bir model geliştirilmiş ve söz konusu model, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Muğla Meslek Yüksekokulu'nda 2014-2015 eğitim öğretim yılında, 16 programda normal öğretime kayıtlı öğrenciler üzerinde test edilmiştir. Bisküvi, gofret ve çikolata ürün grubunda en sık tüketilen markalar olarak Ülker, Eti ve Nestle markaları araştırma kapsamında ele alınmıştır. Verilerin değerlenmesinde SPSS for Windows 16.0 (Statistical Program for Social Science) paket programı kullanılmıştır. Analizler ile elde edilen bulgularda söz konusu değişkenlerin birbirleri ile ilişkili ve satın alma davranışı üzerinde etkili olduğu saptanmıştır. Yapılan çalışma ulusal ve uluslararası yazında birçok marka değişkenini birlikte alan kavramsal bir model sunması bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Businesses attach more importance to their brands and invest in them day by day to conserve their place in the market and increase their market share due to global economic slowdown, political uncertainties, and change in technology and consumer behaviour. Many variables concerning brand management need to be discussed together in order to create well-known, strong, and global brands. Considering this point, the purpose of this research study is to determine the relationship between dimensions of brand attitude, brand image, brand value, and brand confidence, which are important for brand management, with each other and their effects on consumers' purchase behaviours. Based on the research studies carried out in literature, a model was developed and this model was administered with students registered and studying in 16 programs in Muğla Vocational School at Muğla Sıtkı Koçman University in 2014-2015 academic year. Ülker, Eti and Nestle brands which are frequently consumed in the category of biscuits, wafer, and chocolate were examined within the context of the study. SPSS for Windows 16.0 (Statistical Program for Social Science) software package was used for data analysis. The findings obtained with analysis revealed that the variables in question were correlated with each other and they had an effect on buying behaviour. The study is important as it offers a conceptual model with many brand variables in national and international literature.