Türkiye'de faaliyet gösteren aile şirketlerinin kurumsallaşma düzeylerinin dış ticaret açığı üzerine etkisi
The effects of institutionalization of family businesses on foreign trade deficit in Turkey
  1. Tez No: 433540
  2. Yazar: SELVA ADAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUDİ APAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye'de faaliyet gösteren halka açık aile şirketlerinin dış ticaret rakamları 2008 yılından itibaren 2015 yılı sonuna kadar üçer aylık dönemler itibariyle temin edilmiş, Türkiye'nin dış ticaret rakamları ile aralarında bir ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Ekonometrik zaman serisi yöntemi kullanılarak yapılan analiz sonucunda, bahsi geçen aile şirketlerinin ithalat ve ihracat rakamları ile Türkiye'nin dış ticaret açığı arasındaki kısa ve uzun dönemli anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Analizin ikinci kısmında, lojistik regresyon analizi yöntemi ile aile şirketlerinde kurumsallaşma performansını etkileyen en belirleyici mali tablo verileri araştırılmış ve sıralanmıştır. Bu mali tablo verileri, yine 2008 yılından itibaren 2015 yılı sonuna kadar üçer aylık dönemler itibariyle temin edilmiştir. Özkaynak karlılığı rasyosunun, aile şirketlerinin kurumsallaşma performansında en etkili kriter olduğu sonucu elde edilmiştir. Sonuç olarak, aile şirketleri özkaynak karlılıklarına önem vermek suretiyle kurumsallaşma performanslarını artırabilmekte, böylelikle Türkiye'nin dış ticaret açığını iyileştirmede önemli rol oynamaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to identify and analyze the relationship between foreign trade performance of publicly listed family businesses and Turkey's foreign trade deficit. Via analyzing quarterly export and import transactions of these companies from 2008 to 2015 with econometrical times series methodology, a significant short and long term relationship between foreign trade deficit of Turkey and foreign trade transactions of these companies is identified. Second part of the analysis, by using the logistic regression analysis method, the most critical financial statement data about institutionalization performance of family business were analyzed, then they were sorted by their importance level. These financial statement data were also collected quarterly and from 2008 to 2015 year-end period. It is observed that return on equity (RoE) ratio is the most decisive criteria about institutionalization performance of family businesses. As a result, family-run businesses can improve their institutionalization performance by giving importance to their RoE ratio. Thus, they play an important role in improving Turkey's foreign trade deficit.