Sağlık hizmetlerinin yalınlaştırılması için bir bütünleşik model önerisi
An integrated model proposal for dissemination of health services
- Tez No: 433541
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA BİRGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Yalın yaklaşım sistemdeki israfları ortadan kaldırmak ve sürekli olarak sistem etkinliğini artırmak temeline dayanan bütünsel yaklaşımdır. Her ne kadar ilk olarak imalat sistemlerinde uygulansa da son zamanlarda hizmet sistemlerinde ve hastanelerde uygulamaları görülmektedir. Sağlık kurumları yüksek maliyetler, yüksek stoklar, müşteri memnuniyetsizliği gibi pek çok sorunla baş etmeye çalışmaktadırlar. Bunun yanında ülkemizdeki kamu hastanelerinde performans ön plana çıkarken özel hastanelerde kar amaçlanması hastane yöneticilerini çeşitli arayışlar içine sokmaktadır. Gerek yaşanan sorunlara çözüm yaratılması ve gerekse bu amaçların yerine getirilmesi için etkin bir hastane yönetim sistemi gerekmektedir. Hastane yönetiminde yalın yaklaşım, etkin bir yönetimin sağlanmasında önemli bir uygulamadır. Bu çalışmada hastane yönetimine rehber olması beklenen bütünleşik bir yalın model önerilmiştir. Model, gerek tüm bir hastane sisteminin, gerekse her bir hastane alt biriminin yalınlaştırılmasında başvurulabilecek bir yaklaşım sunmaktadır. Beş bölümden oluşan modelin safhaları bir hastane sürecine uygulanmıştır. Yalın yaklaşım sistemdeki israfları ortadan kaldırmak ve sürekli olarak sistem etkinliğini artırmak temeline dayanan bütünsel yaklaşımdır. Yalın yaklaşım her ne kadar ilk olarak imalat sistemlerinde uygulansa da son zamanlarda hizmet sistemlerinde ve hastanelerde uygulamaları görülmektedir. Günümüzde özellikle ülkemizde hastanelerin hızla gelişen teknoloji ile beraber rekabet edebilmek için yalın uygulamalardan yararlanmışlardır. Yalın uygulamalar sağlık hizmetlerindeki yaşanan sorunları azaltarak ve sürekli iyileştirilerek rakipleri ile hızlı hareket etmesini sağlamaktadır. Amaç hastanelerin tüm birimlerinde yalın uygulama teknikleri kullanarak bütüne yansıyan model oluşturmaktadır. Model ile tüm süreçlerdeki aşamalar gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
Lean Approach is an integral approach which is based on eliminating the wastes in the system and the basis of increasing the system activity continuously. Although it is primarily implemented in manufacturing systems, its implementations are seen in service systems and hospitals recently. Health institutions are trying to deal with many problems such as high costs, high stocks and customer dissatisfaction. In addition to this, the aim of profit-making in private hospitals is plunging the executives into various quests while the performance comes into prominence at public hospitals in our country. An efficient hospital management system is required either to provide solutions to the experienced problems or to achieve these aims. Lean approach in hospital management is an important implementation in provision of an efficient management. In this study, an integrated lean model that is expected to be a guide to the hospital management is proposed. The model offers an approach, which may be referable in simplification of either the whole hospital system or each sub-unit of a hospital. The stages of the model consisting of five sections were implemented into a hospital process. Lean Approach is an integral approach which is based on eliminating the wastes in the system and the basis of increasing the system activity continuously. Although lean approach is primarily implemented in manufacturing systems, its implementations are seen in service systems and hospitals recently. In our country today, hospitals have specially utilized the lean implementations in order to compete with the rapidly-developing technology. Lean implementations provide the ability to act quickly with the rivals by reducing the problems experienced in health services, and continuously improving them. The goal is to create a model that reflects to the whole by using lean implementation methods in all units of the hospitals. Stages in the entire process are shown by the model.