The assessment of Turkey as a soft power: 2009-2014
Türkiye'nin 2009-2014 döneminde yumuşak güç bağlamında değerlendirilmesi
  1. Tez No: 433551
  2. Yazar: GÜL ORAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DIMITRIOS TRIANTAFYLLOU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Yumuşak güç, Joseph Jr. Nye tarafından geliştirildiği 1990'lardan itibaren uluslararası ilişkiler disiplinin önemli kavramlarından biri olmuştur. Kavram, Amerikan gücünü değerler, kültür ve politikalar gibi yumuşak güç kaynakları bağlamında değerlendirmek için ortaya atılmış olsa da farklı ülkelerde politikacılar ve akademisyenler tarafından yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Yumuşak güç kavramı, AKP döneminde Ahmet Davutoğlu'nun Stratejik Derinlik doktrinine bağlı olarak geliştirilen yeni dış politika anlayışının öne çıkarılmasıyla Türkiye'de de önem kazanmıştır. Türkiye; kültür, değerler, dış politika ve ekonomik başarısı gibi çeşitli yumuşak güç kaynakları sayesinde bölgesel ve küresel bağlamda aktif bir rol oynayabilecek yükselen bir yumuşak güç olarak değerlendirilmiştir. Bu tezin amacı da, Davutoğlu'nun Dışişleri Bakanı olarak görev yaptığı 2009-2014 arası döneminde Türkiye'nin yumuşak gücünü, kaynakları ve uygulamalarını temel alarak oluşturulan analitik bir çerçeve bağlamında analiz etmeye çalışmaktır. Bu bağlamda tezin araştırma sorusu da şu şekilde ortaya çıkmaktadır:“Türkiye, 2009-2014 döneminde yumuşak gücünü artırmayı başarabilmiş midir?”Tezin temel argümanı da şu şekilde ifade edilebilir: Türkiye önemli yumuşak güç kaynaklarına sahip olmasına rağmen, iç ve dış politikada evrensel değerleri savunmadaki başarısızlıklarına bağlı olarak yumuşak gücünün azaldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Soft power has been an influential concept in the field of international relations since it was developed by Joseph Jr. Nye in the 1990s. Even though the term was coined in order to assess American power in terms of its soft power resources such as values, culture, and policies, it has been extensively used by politicians and scholars in different countries. The concept has also come into prominence in Turkey during the JDP period by highlighting a new foreign policy approach presented by Ahmet Davutoğlu based on his Strategic Depth doctrine. Turkey has been evaluated as a rising soft power which can play an active role in the regional and global arena due to its various soft power resources such as its culture, values, foreign policy, and economic success. The thesis aims at analyzing Turkey's soft power between 2009-2014 when Davutoğlu served as the Minister of Foreign Affairs by creating an analytical framework based on its soft power resources and practices. The main research question arises as:“whether Turkey has achieved to enhance its soft power during the 2009-2014 period as asserted?”The foremost argument of this study could be expressed as follows: though Turkey has had a substantial amount of soft power owing to its diverse resources, its soft power seems to be diminishing due to its lack of success in promoting universal values in its domestic and foreign policy.