İşletmelerde farklılıkların yönetimi: Giresun ilinde faaliyet gösteren tekstil işletmeleri üzerine bir inceleme
Management of di̇versi̇ty in business organizations: An examination of textile companies in Giresun province
  1. Tez No: 433554
  2. Yazar: SEVGİ YETGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Farklılıkların yönetimi ülkemizde giderek artan bir önem kazanmaktadır. Zira, çalışanların farklı niteliklerine değer verilmesi, bu niteliklerin etkili yönetimi sonucunda işletmenin büyüme sürecine katkı sağlamaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, Giresun ilinde faaliyet gösteren tekstil işletmeleri çalışanlarının farklılıkların yönetimine ilişkin değerlendirilmelerini incelemektir. Bu bağlamda Giresun ilinde faaliyet gösteren tekstil işletmeleri çalışanlarına, farklılıkların yönetimi ölçeği uygulanmıştır. Ölçekte farklılıkların yönetimi altı boyutlu ve 24 maddeli bir yapı olarak düzenlenmiştir. Farklılıkların yönetimi ölçeği tekstil işletmeleri çalışanları arasında 108 kişi tarafından yanıtlanmıştır. Çalışma örneklemi belirleme yöntemi rastgele örneklem yöntemidir. Araştırma hipotezlerini test etmek için tek örneklem t-testi ve tek yönlü ANOVA yöntemleri kullanılmıştır. Tekstil işletmeleri çalışanlarının cinsiyet, yaş, eğitim, medeni durum, pozisyon ve çalışma süresi bağlamında farklılıkların yönetimine ilişkin yanıtları karşılaştırılmıştır. Bulgular göstermiştir ki; farklılıkların yönetiminin iş gücü farklılığı boyutu cinsiyet, pozisyon ve medeni duruma göre farklılık göstermektedir ve bu farklılık istatistiksel olarak anlamlıdır. Farklılıkların yönetimi ölçeğinin bir diğer alt boyutu olan örgütsel adalet ise sadece çalışanın cinsiyeti ve pozisyonuna göre istatistiksel bağlamda anlamlı farklılıklar göstermektedir. Farklılıklar yönetimini oluşturan boyutlarından biri olan değerler bağlamında ise cinsiyet anlamlı bir farklılık unsurudur. Farklılıkların yönetiminin uygulamalar boyutu ve demografik özelliklerin hiç biriyle anlamlı bir ilişki veya farklılık göstermemiştir. Son olarak, farklılıkların yönetimi ölçeğinin alt boyutu iletişim, çalışanın yaşı ve eğitimine göre farklılık göstermektedir ve bu fark istatistiksel olarak anlamlıdır.
Özet (Çeviri)
Management of employees with different qualities (diversity management) is a subject of increasing importance in our country. Because, employees with different characteristics supposedly would contribute to organization's activities and purposes greatly. The purpose of this study is to examine the perceptions of textile industry employees in Giresun province as related to diversity management. A survey concerning diversity management was administered to 108 white-color employees working in four textile companies. Diversity management measure used in this study consists of 24 items and six dimensions. Convenience sampling method was used to obtain data. In order to test the hypotheses developed for the study, one-sample t-test and one-way ANOVA statistical techniques were used to analyze the collected data. Hypothesis of the research focused around comparing employee responses on diversity management on the basis of employees' demographic characteristics. Results of the analyses show that employee diversity dimension of the scale differentiate by employee's gender, position on the job and marital status significantly. Organizational justice dimension of the scale on the other hand varies by employees' position and gender significantly. In terms of values dimension of diversity management scale there is a statistically significant variation by gender only. Work practices dimension of the diversity management scale shows no variation by any of the demographic variables employed in the study. Finally communication dimension of the diversity management scale exhibits significant variation by age and educational level of employees.