Duygu Asena'nın 'Kadının Adı Yok' eserine feminist bir yaklaşım
Ap approach to the book 'The Woman Has No Name' by Duygu Asena
  1. Tez No: 433556
  2. Yazar: EMİNE TOPKARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELMAS ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Feminizm, kadın ve erkeğin hayatın her alanında eşit olması gerektiğini savunan bir harekettir. Türkiye'de feminizmin ortaya çıkması Tanzimat yıllarındadır. 1960'lardan sonra sık kullanılan bir kelime olan feminizm gerek eserlerde, gerekse akademik çalışmalarda önemli bir yere sahip olmuştur. Bu tezin ilk bölümünde, 90'lı yıllara gerek çıkardığı kitaplarla gerek radikal çıkışlarıyla, gerek düşünce ve fikirleri ile feminizmin gelişiminde etkili olan Duygu Asena'nın hayatı, eserleri ve edebi kişiliği üzerinde duruldu. İkinci bölümde, feminist edebiyat kuramı ve eleştirinin ortaya çıkışı; üçüncü bölümde ise Duygu Asena'nın Kadının Adı Yok adlı eseri feminist açıdan incelendi. 1987 yılında yayınlanan Duygu Asena'nın ilk kitabı Kadının Adı Yok,“cinsellik, kadın erkek eşitliği, ataerkillik, feminizm ve kadının iğdiş edilmesi”gibi konulara değindiği için feminizm açısından önemli bir kitaptır. Kadınlara birey olarak, değerli olduklarını ve ataerkil düzene boyun eğmemeleri gerektiğini aşılayan ve feminist mücadeleye olumlu katkılar sağlayan bir eserdir; ayrıca Duygu Asena'nın ilk ve en çok satan kitabı olması sebebiyle bu çalışmada Kadının Adı Yok feminist açıdan çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Feminism is a range of movement that both men and women have to same rights and have to achieve equal rights for all aspects of life. The first wave of feminism in Turkey occurred in the Tanzimat Reform Era. After 1960's the term feminism has been used in both literary works and academic studies. In the first section of this thesis, we analyze Duygu Asena's life, one of the important central figures in 1990's, and her literary works and literary identity. Both her books and her radical movements, additionally her thoughts and her ideas influenced the development of feminist history. In the second section, we analyze feminist literary approach and feminist literary criticism. In the third part, we examine the book Kadının Adı Yok (The Woman has No Name) written by Duygu Asena in terms of feminism. Duygu Asena's first book, The Woman has No Name, which was published in 1987, is a significant book focused on sexuality, gender equality, patriarchy, feminism and emasculation of women in regard to feminism. In addition to this, this book suggests that woman is valued an individual and it vaccines that they should not bow to the patriarchal order; on the other hand it is a work that provides positive contributions to the feminist struggle. Because it is Duygu Asena's first and most-seller book, in this thesis, the novel Kadının Adı Yok (The Woman has No Name) was examined from feminist perspective.