The relationship between tell Atchana (Ancient Alalakh) and tell Tayinat (Ancient Kunulua): A case study of platters from the late Bronze Age to Iron II/III
Atchana Höyüğü (Antik Alalakh) ve Tayinat Höyüğü (Antik Kunulua) arasındaki ilişki: Geç Tunç Çağı'ndan Demir II/III'e tabaklar üzerinde bir vaka çalışması
- Tez No: 433557
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 330
Özet
Bu tez, Atchana Höyüğü, antik Alalakh ve Tayinat Höyüğü, antik Kunulua arasındaki kültürel devamlılığı Geç Tunç Çağı'ndan Demir II/III'e kadar tarihlenen seramik tabaklar üzerinden araştırmaktadır. Tabaklar hem tipolojik hem de petrografik yönden incelenmiş; tabakların Tunç Çağı ile Demir Çağı arasındaki geçiş evresinde gösterdikleri devamlılığının anlaşılması hedeflenmiştir. Ayrıca, formlarındaki göze çarpan değişikliklerin ve değişen zaman, yerleşim ve alan olgusunun tabaklar üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Son olarak mikroskobik incelemelerle değişik kil kaynaklarına ya da yapım tekniklerine işaret eden olası mikroskobik farklılıkları belirlemek için çalışmalar yapılmıştır. Bütün bunlara ek olarak, bu çalışma tabaklardan oluşan ve iyi korunagelmiş seviyelerden gelen malzemenin karışık bir malzeme için güvenilir bir tarihleme aracı olarak kullanıp kullanılamayacağını da test etmeyi amaçlamıştır. Bu çalışma, Atchana Höyüğü ve Tayinat Höyüğü arasındaki kültürel devamlılığı anlamaya katkıda bulunmanın yanı sıra tabakların ayrı bir form olarak incelenmesine ve diğer bütün seramik grupları arasındaki öneminin anlaşılmasına katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the cultural continuity between Tell Atchana, ancient Alalakh and Tell Tayinat, ancient Kunulua from the perspective of platters from the Late Bronze Age to Iron II/III. By examining the platters both typologically and petrographally, it aims to understand the continuation of platters through the Bronze Age- Iron Age transition, to detect the significant changes in the form and to see how they line up with different times, site and context, and finally analyze them in the microscopic level in order to see if there are any changes in the fabric that refers to possible sources of clay or production methods. In addition, this study also aims to test the possibility of establishing a reliable dating for a mixed context by using the results of secure data based on their platters. It will contribute to understand the cultural continuity between Tell Atchana, ancient Alalakh and Tell Tayinat, ancient Kunulua and provide an insight to the general understanding of platters as a separate form and its importance among other pottery assemblages.