Autobiographical memory processes for regret-evoking events in comparison with contentment-evoking events
Pişmanlık ve memnuniyet uyandıran olaylara dair karşılaştırmalı otobiyografik bellek süreçleri
- Tez No: 433563
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ GÜLGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Pozitif ve negatif duyguların otobiyografik bellek süreçlerindeki rolünün bugüne dek sıkça araştırılmış olmasına rağmen, pişmanlık uyandıran olayların hatırlanmasına ilişkin araştırmalar oldukça sınırlıdır. Bu keşif araştırmasının amacı, pişmanlık uyandıran olaylara dair bellek özelliklerini, daha önce çalışılmamış olan memnuniyet uyandıran olaylara dair bellek özellikleriyle karşılaştırmalı olarak incelemektir. Araştırmanın örneklemi, çoğu 30 yaşın üzerinde olan 71 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırma verileri, yüz yüze mülakat ve çevrimiçi anket yöntemleriyle toplanmıştır. Pişmanlık ve memnuniyet veren olayların ortak özelliğinin – bir karar üzerinde hissedilen sorumluluk - bellek özelliklerine etkisi, bu olaylara dair anıların özelliklerinin, diğer pozitif ve negatif olaylara dair anıların özellikleriyle karşılaştırılmasıyla incelenmiştir. Pişmanlık ve memnuniyet uyandıran olayların eylem veya eylemsizlik olması ve açık veya kapanmış olaylar olmasının anı fenomenolojisi ve anıların zamansal dağılımı üzerindeki etkisi de incelenmiştir. Bu duygulara dair bellek özelliklerinde mükemmeliyetçilik ve ruminasyon düzeyindeki bireysel farklılıkların olası etkileri de incelenmiştir. Araştırmada genel olarak, pişmanlık ve diğer duygulara dair anılar; ve memnuniyet ve diğer pozitif duygulara dair anılar arasında anlamlı bir anı yaşı farkı bulunmuştur. Bu bulgu, bilişsel süreç kaynaklı duygular – pişmanlık ve memnuniyet – ve diğer duygular arasındaki ayrımı desteklemektedir. Ayrıca, memnuniyet anılarının, pişmanlık anılarına göre daha ulaşılabilir olduğu; mükemmeliyetçilik ve ruminasyon düzeyindeki bireysel farklılıkların ise, duygular ve otobiyografik hatırlama arasındaki ilişkiyi beklenilen doğrultuda etkilemediği bulunmuştur. Anıların zamansal dağılımı ise, önceki araştırmalarda öne sürülen, eylemsizlik içeren anıların eylem içeren anılara göre daha eski olduğu bulgusunu desteklememiştir. Pişmanlık ve memnuniyetin otobiyografik belleğin fenomenolojisi üzerindeki etkileri karşılaştırmalı olarak incelenmiş ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The role of positive and negative emotions on autobiographical memory processes has been widely investigated. However, literature on memories of events which are later regretted is very limited. The aim of this exploratory study was to investigate autobiographical memory characteristics for regret-evoking events in comparison with contentment-evoking events which have not been studied before. Data were collected from 71 participants via interview and online survey to investigate the effects of the shared characteristics of regret and contentment events - feeling of responsibility over a life decision - on memory processes by comparing those events with other negative and positive memories, respectively. The role of the regret and contentment-evoking memories being action or inaction events, or open or closed events were addressed in terms of memory phenomenology and temporal distribution of memories. The effect of perfectionism and rumination were also examined in relation to memory characteristics of those events. Some of the general results revealed significant difference of memory age between regret-evoking and negative, and contentment-evoking and positive events, which supported the distinction between cognitively driven emotions – regret and contentment - and other emotions. Contentment memories were found to be more accessible compared to regret memories. However, there were no major effects of individual differences in perfectionism and rumination levels on the relationship between emotions in question and autobiographical remembering. Temporal distribution of action and inaction regrets did not support previous findings that suggested that memories of inaction events were older in age compared to memories of action event. A series of comparisons on the effect of regret and contentment events on memory phenomenology were also discussed.