Autobiographical memory sharing as a resource of empathy: Emotions of guilt and shame
Empati kaynağı olarak otobiyografik bellek paylaşımı: Suçluluk ve utanç duyguları
  1. Tez No: 433572
  2. Yazar: ROZA GİZEM KAMİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ GÜLGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, suçluluk veya utanç duygularını içeren otobiyografik bellek paylaşımının dinleyicide empati yaratımı üzerindeki etkisini aynı öykünün otobiyografik olarak tanımlayan özelliklerini içermeyen anlatıları ile karşılaştırarak araştırmaktadır. Katılımcıların (N = 109) paylaşılan öykülerdeki anlatıcıya dair empati seviyeleri üç koşuldan birine atandıktan sonra genel empatik yönelimleri kontrol edilerek belirlenmiştir: (1) paylaşılan suçluluk veya utanç içeren otobiyografik bellek formunda anlatılar, (2) paylaşılan duygu içermeyen otobiyografik bellek formunda aynı anlatılar (3) paylaşılan betimsel, üçüncü şahıs formunda aynı anlatılar. Kovaryans analizleri kullanılarak ilk koşula atanan katılımcıların diğer koşullardaki katılımcılara mukayese olarak daha yüksek empatik tepki verdikleri; fakat bu farkın erkeklerde kadınlara göre daha belirgin olduğu bulunmuştur. Erkek katılımcıların empatik tepkisi suçluluk ve utanç içeren otobiyokrafik bellek anlatılarından daha belirgin bir şekilde etkilenmiştir. Buna ek olarak, alt boyutlardaki empati seviyeleri suçluluk ve utanç anlatıları paylaşıldıktan sonra karşılaştırılmıştır. Empatik düşünce alt boyutunun paylaşılan suçluluk anlatılarından sonra utanç anlatılarına göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Korelasyon analizi paylaşılan öykünün dinleyicinin önceki deneyimleri ile olan benzerlik seviyesinin empatinin kişisel rahatsızlık alt boyutu ile pozitif ilişkili olduğunu göstermiştir. Bu ilişki, suçluluk içeren anlatılar değil utanç içeren anlatılar paylaşıldıktan sonra gözlemlenmiştir. Sonuçlar, cinsiyet farklılıkları ve otobiyografik belleğin empati yaratımı işlevi çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study explored the effect of autobiographical memory sharing on empathy elicitation using autobiographical memory transcripts of a person who is experiencing emotions of guilt or shame in comparison to the same story narrated without the features that qualify it as an autobiographical event. Empathy levels were assessed while controlling for general empathic tendencies after participants (N = 109) were assigned to one of the three conditions: (1) shared event in the form of autobiographical memory narrative with emotions of guilt or shame, (2) shared event in the form of autobiographical memory narrative without the emotion indicating terms, (3) shared event in the form of descriptive third person narrative. Analyses of covariance showed that participants in the first condition displayed higher empathic response than other conditions, but this difference was more emphasized in males than females. Empathy in males was significantly influenced by emotional autobiographical narratives. Moreover, different dimensions of empathy were compared for the guilt and shame narratives. Empathic concern was significantly higher after reading guilt than shame containing narratives. Correlational analyses demonstrated that similarity of the shared event with the listener's past experiences was positively associated with personal distress in the reader, especially after reading shame narratives. Results are discussed in terms of gender differences and empathy elicitation function of autobiographical memory.