Kırgızistan'ın 1991-2014 yılları arasındaki dış politika analizi
The analyses of foreigh policy of Kyrgyzstan between the 1991-2014s
  1. Tez No: 433578
  2. Yazar: CHYNARA ASANBAEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN KAYA ÜLGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada Kırgızistan'ın 1991-2014 yılları arasındaki dış politikası ele alınmıştır. Sovyetler Birliği'nin dağılması ile dünya haritasında 15 bağımsız devlet ortaya çıkmıştır. Hiç savaş olmadan bağımsızlığını kazanan ülkeler arasında yer alan Kırgızistan 31 Ağustos 1991 yılında önce egemenliğini ilan etmiş sonra da bağımsızlığını kazanmıştır. Bağımsızlığını ilan etmiş yeni bir devlet olarak Kırgızistan, bağımsızlıktan sonra iç ve dış politikada bir dizi sıkıntı ile karşı karşıya kalmıştır. Askar Akayev, Kırgızistan'ın ilk cumhurbaşkanı olarak bağımsızlık sonrası dönemde kriz yaşanmaması için olağanüstü çaba göstermiş, çok yönlü dış politika izlemiştir. Ardından Kurmanbek Bakiyev (2005-2010) dönemindeki dış politika Akayev'den farklılık göstermiştir. Bakiyev'in dış politikası büyük güçler arasından yani hem Rusya hem de ABD ile yakın ilişkiler kurulması temeline dayanıyordu. Ancak bu politika başarısız olmuştur. 2010 yılına doğru Bakiyev, Rusya'ya ülkedeki ABD üssünün çıkarılacağı sözünü verdi. Fakat sözünü yerine getirmemesi üzerine Moskova'nın desteğini yitirdi. 2011 yılında Almazbek Atambayev'in Cumhurbaşkanı olarak göreve başladı. Hem Akayev'den hem de Bakiyev'den farklı dış politika uygulandı. Yeni dönemde çok yönlü dış politika yerine daha pragmatik bir dış politika stratejisi izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This paper concentrates on foreign policy of Kyrgyzstan between the 1991-2014. After collapse of the Soviet Union 15 independent state were emerged on the map of the world. Kyrgyzstan declared his sovereignty on 31st of August and became as an independent state. Kyrgyzstan after independence has been faced with a series of difficulties in domestic and foreign policy areas. The first president of Kyrgyzstan, Askar Akayev demonstrated an exceptional effort to avoid a crisis and followed a multivector foreign policy on the post-independence period. Kurmanbek Bakiev's foreign policy strategy was different from Akaev's policy between the 2005-2010s. Bakiyev's foreign policy was based on the principle of establishing close relations between both country, Russia and the United States. Towards the 2010s, Bakiyev promised to Russia to remove the US base, but it was not done. In result the country has lost the Moscow support. Almazbek Atambaev elected as a president in 2011 and carry out the different foreign policy on both of them. In new periods the multivector foreign policy replaced with pragmatic foreign policy.