Modern devlet anlayışının felsefi temelleri
Philosophical foundations of the modern state theory
- Tez No: 433579
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜRŞAD SİNAN ÖZBEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bu tez çalışmasında modern devlet teorisinin felsefe tarihi içerisindeki merkezi konumu vurgulanarak, modern devlet teorisinin ortaya çıkış koşullarının felsefe tarihinin düşünsel seyri ile sahip olduğu paralellikler ortaya konmaya çalışılmıştır. Modern devlet teorisi, felsefe tarihinin düşünsel seyrinden etkilendiği kadar tarihsel ve toplumsal dönüşümlerden de etkilenmiştir. Bu nedenle bu tez çalışmasında modern devlet teorisinin 16. yüzyıldan bu yana yaşanan tarihsel dönüşümler neticesinde ortaya çıkmaya başlayan yeni özne tanımlaması ile doğrudan ilişkili olduğu belirtilmiştir. Yeni özne anlayışının felsefe tarihinde yerini alması ile birlikte, modern bireyin değişen iktisadi ve siyasi yaşamdaki yeri siyaset felsefesinin modern dönemdeki temel sorunsallarından biri haline gelmiştir. Bu tez çalışmasında devlet teorilerinin, modern siyaset felsefesi içerisinde modern özne anlayışının bir sonucu olan birey - toplum ikiliğini aşmak adına şekillendirildiği öne sürülmektedir. Modern dünya görüşünün özne anlayışını dönüştürmesi aynı zamanda ilahi iktidar biçimlerinin yerini dünyevi iktidar biçimlerinin almasını gerekli kılmıştır. Modern devlet teorileri içerisindeki dünyevi iktidar biçimleri ise akla dayalı iktidar biçimleri olarak kendilerini varetmişlerdir. Bu durumun modern devlet teorilerinin ortaya çıkışında ve sonraki seyrinde meydana gelen dönüşümlerde belirleyiciliği, devlet iktidarı ile kurumsal dinler ve mülkiyet rejimi arasındaki ilişkinin varlığı, yine bu çalışmada ortaya konmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, with a view to highlighting the centrality of the modern state theory in history of philosophy, the conditions that led to the emergence of the modern state theory are examined in paralell with the course of history of philosophy. Modern state theory has been shaped by historical and social transformations as much as the course of history of philosophy. Therefore in this dissertation it is argued that the emergence of modern state theory is directly linked to the changes in the new definiton of the philosophical subject as a result of the historical transformations since the 16th century. With the advent of new understanding of the subject, the place of the modern individual in the economical and political life became one of the fundamental problems of the political philosophy in the modern period. In this dissertation, thus, it is claimed that theories of the state are shaped with the aim of the dichotomy of individual-society which is the result of the understanding of modern subject in modern political philosophy. The transformation of the understanding of the subject by the modern worldview, facilitated the replacement of divine power forms by the secular power forms which are based on reason. The effect of this shift on the emergence and development of the theory of the modern state and it's detemination of the resulting transformations is the focus of this study, in addition to the relationship between state power, institutional religions and the property-centred regime.