İşçinin kişisel verilerinin ihlali
Infringement of employees' personal data
  1. Tez No: 789254
  2. Yazar: DİLAY ŞERİFOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GÖNÜL BALKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
İş ilişkilerinin özü, işçinin kişiliğinin korunmasına dayanmaktadır. İşveren tarafından, işçinin korunması gereken değerlerinden biri de kişisel verileridir. İş ilişkisinin devamında kişisel verilerinin işlenmesi kaçınılmazdır. İşverenler, kanunun öngördüğü yükümlülüklere uymak üzere gereken durumlarda veya iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanmasında işçilerine ait kişisel verileri işleyebilmekte, bazı durumlarda da bu verileri yetkili makamlar veya diğer kişilerle paylaşmaktadır. İşverenin, işçilerin kişisel verilerinin hukuka aykırı olarak kullanılmasını önlemek ve bu veriler üzerinde gerçekleştirilen her bir aşamanın hukuka uygunluğunu denetlemesi gerekir. Uygulamada, iş sağlığı ve güvenliğinin korunması, işçilerin kişisel verilerinin kullanılmasını zorunlu kılmaktadır. Tüm bunlar, işçinin özel nitelikli kişisel verilerinin de işlenmesini gerektirir. Bu gibi uygulamalarda işçinin özel yaşamına ilişkin mahremiyet beklentisi karşısında, işverenin daha temkinli hareket etmesi önemlidir. İşverenin, işçiyi etkin bir şekilde bilgilendirmesi ve diğer şartların yanında ölçülü hareket etmesi; verilerin işlenmesinde, amacıyla orantılı bir yöntem seçmesi gerekir. İşçilerden bu yollarla elde ettiği kişisel verileri ise işleme amacına uygun şekilde ve sürede saklaması gerekmektedir. İşçinin kişisel verilerinin işlenmesinin ilk şartı işçinin açık rızasının bulunmasıdır. Ancak iş ilişkisinde, taraflarının eşit konumda olmadığı gözetildiğinde, rızanın işçinin gerçek iradesini yansıtıp yansıtmadığı tartışmalıdır. İşverenin meşru menfaati ve iş sözleşmesinin ifası için zorunlu olması da veri işleme faaliyetini tek başına hukuka uygun kılmamaktadır. İşçinin, veri koruma hukukunda yer alan başvuru mekanizmalarının yanı sıra kişisel verilerinin hukuka aykırı işlenmesi ve işçinin kişilik hakları değerlerine yönelik saldırılar nedeniyle, genel hükümler uyarınca da zararını maddi, manevi tazmin etme imkânı bulunmaktadır. İş sözleşmesi ve ilişkilerinde, işçilerin kişisel verilerin korunması için İş Kanunundaki düzenlemeler ile KVKK ve genel hükümlere başvurularak, sorunların çözülebileceği varsayılsa bile, hala boşluk bulunan konular bulunmakta olup, bu konuların aydınlatılmasında, uluslararası metinlere başvurulmakta ve sorunlara, yargı içtihatlarıyla çözüm getirilmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The essence of labor relations is based on the protection of the employee's personality. In the continuation of the labor relations, the processing of personal data is inevitable. Employers use the personal data of their workers when necessary to comply with the obligations stipulated by the law and to ensure occupational health and safety, and in some cases share this data with third parties. It is necessary for the employer to prevent the unlawful use of personal data of workers and to control the legality of all transactions carried out on this data. In practice, the protection of occupational health and safety necessitates the use of personal data of employees. All these require the processing of the employee's personal data of a special nature. In such practices, the employer should act more cautiously in the face of the employee's expectation of privacy regarding his private life. The employer must inform the employee effectively and act with restraint, among other conditions, and choose a method proportional to the purpose of processing the data. The personal data obtained from the employees in these ways, on the other hand, must be kept in accordance with the purpose of processing and for a period of time. The first condition for the processing of the personal data of the employee's is the explicit consent of the employee. However, considering that the parties are not in an equal position in the labor relations, it is debatable whether the consent reflects the real will of the employee. The legitimate interest of the employer and the fact that it is mandatory for the performance of the employment contract does not make the data processing activity in accordance with the law on its own. In addition to the application mechanisms in the data protection law, the employee has the opportunity to compensate his/her damage, material and moral, in accordance with the general provisions, due to the unlawful processing of personal data and attacks on the employee's personal rights values. Even if it is assumed that the problems can be solved by applying the regulations in the Labor Law, the KVKK and general provisions in order to protect the personal data of the employees in the labor contract and relations, there are still gaps in the issues, international texts are used to clarify these issues and the problems are tried to be solved with the jurisprudence