Milletlerarası mal satımına ilişkin sözleşmeler hakkında Birleşmiş Milletler antlaşması (CISG) kapsamında malların sözleşmeye uygunluğu
Conformity of the goods within the scope of United Nations convention on contracts for the international sale of goods (CISG)
- Tez No: 433585
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZER ÇABRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Milletlerarası Mal Satımına İlişkin Sözleşmeler Hakkında Birleşmiş Milletler Antlaşması (CISG), bir diğer adıyla Viyana Sözleşmesi, uluslararası ticarette hukukun birleştirilmesi amacını haiz olup dünya ticaretine yön veren birçok büyük devletin tarafı olduğu ve uluslararası mal satımında tacirler tarafından sıklıkla kullanılan önemli bir uluslararası antlaşmadır. Bu çalışmada, CISG kapsamında satıcının sözleşmeye uygun mal teslim etme yükümlülüğü incelenecektir. Antlaşmanın 35. ve 36. maddelerinde düzenlenen, satım sözleşmesinin konusunu oluşturan malların sübjektif ve objektif uygunlukları ile Antlaşmanın 38. ve 39. maddelerinde düzenlenen, alıcının satım konusu mallara ilişkin muayene ve ihbar yükümlülükleri detaylandırılacaktır.
Özet (Çeviri)
United Nations Convention on Contracts for the International Sale of Goods (CISG) also known as Vienna Agreement which has the aim of the unification of law in international trade is a significant international agreement accepted by leading states of the world trade and frequently applied by traders in international sale of goods. In the present study, seller's liablity to deliver goods in conformity to the contract within the scope of the CISG shall be researched. Contractual and objective conformity of the goods stipulated under Article 35 and Article 36 of the Agreement; and examination and notice liabilities of the buyer stipulated under Article 38 and Article 39 of the Agreement shall be elaborated.