Esnek üretim koşullarında Türkiye'de televizyon habercilerinin çalışma yaşamı
Working life of television newsperson in flexible manufacturing conditions in turkey
  1. Tez No: 433583
  2. Yazar: MESUT COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CEM PEKMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
Medya ekonomisinde üretim süreci yeni küresel ekonomik ve siyasal düzenle birlikte değişirken bu ortamdan en çok etkilenen kesimlerin başında medya çalışanları gelmektedir. Bu tez Türkiye'de haber sektöründe çalışan, basın çalışanlarının, üretim ve emek sürecine odaklanmaktadır. Özellikle televizyon sektöründe çalışan muhabir ve kameramanların yasal ve sosyal hakları ile işsizlik sorunlarına değinilmiştir. Basın çalışanlarının istihdam problemleri, buna doğrudan veya dolaylı etki eden aktörler“siyasal erk, sermayedarlar, reklamverenler”olarak, etki eden faktörler ise“tekelleşme, teknoloji, mesleğin saygınlık sorunu ve yeni mezun fazlalığı”bağlamında incelenmiştir. Bu çalışma, haber üretiminde çalışan ücretli profesyonellerin“karar verici”ve“uygulayıcı”olmak üzere iki farklı gruba bölündüğünü ileri sürmektedir. Çalışmanın evreni olarak ulusal düzeyde yayın yapan haber ajansları, televizyonların Ankara ve İstanbul haber merkezleri belirlenmiş ve habercilerin çalışma koşullarını tespit etmek amacı Mart-Nisan 2014 tarihlerinde elli muhabir, elli kameraman olmak üzere yüz haberciyle seksen üç soruluk bir anket yapılmıştır. Ayrıca deneyimli on haberci ile derinlemesine görüşme yapılmıştır. Sonuç olarak araştırma, sektörde güvencesiz istihdam, ucuz işgücü, esnek çalışma saatleri ve sendikasızlaştırılmanın haber sektörü çalışma yaşamının temel dinamikleri haline geldiğini ve habercilerin mesleklerine yabancılaştıklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
While the production process of the media economy changes with the new global economic and political order, one of the sectors most affected by this stuation is media employees. This thesis focuses on the production and labour process of the media employees working in the news sector in Turkey. The legal and social rights and their unemployment problem of the cameramen and reporters working in the television news sector are especially emphasized. The employment problems of the press workers are examined in the context of actors which influence the process directly or indirectly such as 'political authority andfactors which are 'monopolization, technology, prestige of the profession and the abundance of the new graduates'. This study claims that the paid professionals working in the news production are divided into two different groups of 'decision makers' and 'performers'. News agencies that broadcast on a national level and the Istanbul and Ankara news centers of the TV channels are taken as the universe of this study and with the purpose of identifying a survey with83 questions was conductedand total 100 questioners were collected evenly from reporters (50) and cameramen (50) in March-April 2014.Moreover in depth interviews were conducted with ten experienced reporters. As a conclusion, the research shows that unsecure employment, cheap workforce, flexible working hours and disunionisation in the sector have become the fundamental dynamics of the news sector and that reporters have been alienated to their profession.