Video sanatı ve 1980 sonrası Türkiye'sinde sosyo-politik değişimler
Video art and socio-political changes in Turkey after 1980
  1. Tez No: 433590
  2. Yazar: HARUN MUSTAFA TÖLE
  3. Danışmanlar: PROF. İNSEL İNAL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sosyoloji, Fine Arts, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 490
Özet
Bu çalışmada 1980 sonrası Türkiye'de meydana gelen sosyo-politik değişimler, bu değişimlerin güncel sanat ortamına etkisi ve özelde de video sanatına odaklanarak, verilen ürünler ele alınıp incelenmiştir.Birinci bölümde, video sanatının ortaya çıkış süreci, gelişmesine etki eden öncüller ve tarihsel süreç içerisinde karşılaşılan türleri ortaya konulmuştur.İkinci bölümde, 1980'den başlayarak 1990'ların sonuna değin tüm dünyayı etkileyen olaylar, bu olayların Türkiye üzerine etkileri, değişimlerin güncel sanat ortamına yansımaları ve Türkiye'de o dönemlerde video sanatının görünümü ile ortaya çıkan eserler ele alınmıştır.Çalışmanın üçüncü bölümünde, 2000'lerin başından itibaren, ilk on yılda meydana gelen sosyo-politik değişim ve dönüşümlerin izleri takip edilerek, Türkiye güncel sanat ortamında ne gibi etkileri olduğu ve bu yıllarda video sanatında ne tür gelişmelerin yaşanıp, eserler verildiği açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study explores the socio-political transformations after 1980 in Turkey and their impact on the field of contemporary art, focusing specifically on video art and works produced in this field. The first chapter displays the emergence of video art, premises of its development and the genres occurred in the historical process. From 1980 to the end of the 1990's, the second chapter explains the events of global importance, their impact on Turkey; reflections of these changes on contemporary art with reference to the general landscape of video art in Turkey and the video works produced at that period. The third chapter follows the traces of the changes and transformations that occurred in the first ten years starting from 2000's and explains their impact on video art in Turkey as well as the developments and the works produced in the field.