Politik aktörlerin politik iletilerinde kolektif kimliğin tasarımı ve araçsallaştırılması: DTP-BDP politik aktörlerinin iletilerinin içerik analizi
The designing and instrumentalisation of collective identity in political messages of political actors: Content analysis of DTP-BDP political actors' messages
  1. Tez No: 433589
  2. Yazar: AKIN DEVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİSUN ALVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 655
Özet
Bu tez çalışmasında DTP ve BDP'li politik aktörlerin kolektif kimliği araçsallaştırarak, milliyetçiliği politik iletişim faaliyetleri aracılığıyla tasarlayışının analizi amaçlanmaktadır. Çalışma kapsamında milliyetçiliğin tasarlanış sürecinde etkin olan öğelere, kolektif kimliğin politize ediliş biçimine değinilmiştir. Bu bağlamda Kürt kimliğinin tarihsel süreç içerisinde ve günümüzde ne şekilde politize edildiği, kolektif kimliğin politik bir davranışa yönlenme konusunda ne şekilde kullanıldığı ele alınmıştır. Kürt politik aktörlerin politik iletişim faaliyetleri aracılığı ile kimliği ne şekilde tasarladıkları ve bu tasarımlarda ön plana çıkan öğeler saptanmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda 2007 Genel Seçimleri, 2009 Yerel Seçimleri, 2011 Genel Seçimleri ve 2014 Yerel Seçimlerinden önceki iki aylık süre içerisinde; Hürriyet, Cumhuriyet, Zaman, Evrensel ve Özgür Gündem gazeteleri incelenmiştir. Farklı yayın kimliği ve politikalarından gazetelere yer verilerek objektif verilere ulaşılması amaçlanmıştır. Analiz çerçevesinde niceliksel ve niteliksel içerik analizi yöntemi uygulanmıştır. İncelenen gazetelerde Kürt sorunu ve Kürt kimliğine ilişkin gazete yazı türleri niceliksel olarak ele alınarak, konunun genel temsilinin anahatları ortaya koyulmuştur. Niteliksel olarak ise Kürt politik aktörlerin iletileri üzerinden, ajandalarında ön plana çıkan öğeler, kolektif kimliğin belirginleşen unsurları ve milliyetçiliğin tasarımı içerik analizine tabi tutulmuştur. Analiz neticesinde politik aktörlerin iletilerinde kimlik ile politik yönelim arasında bir bağ kurulmaya çalışıldığı saptanmıştır. Politik aktörlerin iletilerinde kimliğe ait öğelerin, politik davranış için bir tür katalizör olarak tasarlanmaya çalışıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze the designing of nationalism through political communication activities via the instrumentalisation of the collective identity by political actors of DTP and BDP. The study explores the active factors in the designing process of nationalism and the politicization of collective identity. In this context how the Kurdish identity is politicized through its historical process and how it is directed towards political action is analyzed. Kurdish political actors' way of designing their political communication activities and their major concerns in this design are questioned. In order to answer these questions, Hürriyet, Cumhuriyet, Zaman, Evrensel and Özgür Gündem newspapers' issues in the period of two months prior to the elections of 2007 General Election, 2009 Mayoral election, 2011 General Election and 2014 Mayoral Elections, are examined. The newspapers from a variety of political tendencies and publication identities are selected to obtain objective data. Methodologically; quantitative and qualitative content analysis are applied. A variety of newspaper content on Kurdish problem and Kurdish identity is quantitatively analyzed in order to set a representative framework of the subject. The determining subjects in the political agenda, the apparent elements of collective identity and the designing of nationalism is qualitatively analyzed over the messages of Kurdish political actors. The analysis reveals an attempt of building a correlation between identity and political tendency in political actors' messages. In the analysis it is seen that; the elements peculiar to identity are designed as a catalyzator of political action in the messages of political actors.