Yenilik yönetimi ve yenilik yönetimini etkileyen faktörlerin yenilik performansı açısından incelenmesi: Yenilik desteği alan işletmeler üzerinde bir araştırma
Innovation management and investigating the factors that affect the innovation management from perspective innovative performance: A research of measuring innovation support recipients
- Tez No: 433607
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA GÜNDÜZ ÇEKMECELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Son yıllarda yenilik yönetimi işletmelerin üzerinde çokça durduğu konuların başında gelmektedir. İşletmeler her geçen gün zorlaşan rekabet koşullarında rakiplerinden bir adım önde olmak için farklılık yaratmalıdırlar. Bunu da yenilikçi bir anlayışla başarabilirler. Bu araştırmanın amacı; yenilik desteği alan işletmelerin yenilik yönetimini etkileyen faktörlerinin yenilik performansı açısından incelenmesidir. Yenilik yönetimini belirleyen faktörler bu çalışmada şu şekilde ele alınmıştır: Yenilik Kaynağı; Müşteriler, Tedarikçiler, Bilimsel Gelişmeler, İşletme Otonomisi, Yenilikçi Örgüt Yapısı ve Kültürü, Katılımcı Liderlik, Risk Alma ve Kaynak Kullanabilme İmkânı. Literatürde KOSGEB ve Kalkınma Ajansları' ndan destek alan işletmeler üzerinde yapılmış çalışmalar vardır. Bu çalışmanın örneklemi özellikle Kocaeli KOSGEB' den ve Kocaeli, Sakarya, Bolu, Düzce, Yalova illerinden sorumlu olan Doğu Marmara Kalkınma Ajansı' ndan yenilik desteği alan 45 işletmeden oluşmaktadır. Yenilik desteği almaya hak kazanan işletmeler yenilikçi işletmeler olarak kabul edilmiştir. Araştırmada veri toplama tekniği olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Google formlarda hazırlanan anketin telefon, mail ve yüz yüze görüşmeler ile doldurulması sağlanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 20 programında analiz edilmiş, ne derece anlamlılık kazandıklarına bakılmıştır. Analiz sonucunda; Risk Alma, İşletme Otonomisi ve Katılımcı Liderlik faktörlerinin KOSGEB ve MARKA' dan yenilik desteği alan işletmelerin yenilik performansları üzerinde etkili olduğu istatistiksel olarak desteklenmektedir. Buna karşın, Yenilik Kaynağı; Müşteriler, Tedarikçiler, Bilimsel Gelişmeler ve Kaynak Kullanabilme İmkânı faktörleri ile yenilik performansı arasında ilişki istatistiksel olarak gözlenmemektedir.
Özet (Çeviri)
Innovation Management is one of the highly debated topics during recent times. The competition environment for business has been becoming ever more challenging which eventually leads the business owners to push the boundaries of being different, which can be achieved by being more innovative. The aim of this research is to analyze the factors that affect the innovation management processes of the innovation support recipients from the perspective of innovation performance. The following determining factors of Innovation Management are handled in this research: The Source of Innovation; Customers, Suppliers, Scientific Developments, Business Autonomy, Innovative Organizational Structure and Culture, Participatory Leadership, Risk Taking, Facility to Use The Source. In the literature, there are studies on innovation support recipients from KOSGEB and Development Agencies. This study's sample is selected especially from 45 innovation support recipients of Kocaeli KOSGEB and Kocaeli, Sakarya, Bolu, Düzce, Yalova which is responsible for East Marmara Development Agency. In this research, the businesses to receive the innovation support have been recognized as innovative businesses. Data collection technique has been used as the survey method in this research. The survey was prepared in the Google Forms provided to be filled by phone calls, mails and face to face meetings. The obtained data were analyzed with SPSS 20 and were examined to what extent they gained meaningfulness. As a result of the analysis, the indicators statistically support that Taking a Risk, Business Autonomy and Participatory Leadership factors have a impact on innovation performance at innovation support recipients of KOSGEB and MARKA. Nevertheless, The Source of Innovation; Customers, Suppliers, Scientific Developments and Facility to Use The Source factors are not observed to have a statistically significant relationship with innovation performance.