Dönüşümcü ve etkileşimci liderliğin toplam kalite yönetimi bağlamında kalite performansı üzerindeki etkisi
Mediation effect of total quality management between transformational and transactional leadership and quality performance
- Tez No: 433611
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGE MEHTAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmanın ana amacı dönüşümcü ve etkileşimci liderliğin kalite performansı üzerindeki etkisini ölçmektir. Bununla birlikte çalışma kapsamında dönüşümcü ve etkileşimci liderliğin temel ve destekleyici kalite yönetim uygulamaları aracılığıyla kalite performansı üzerindeki etkisinin de ölçülmesi amaçlanmıştır.Araştırma maksadıyla hazırlanan anket Türkiye'de otomotiv sektöründe faaliyet gösteren 103 üretim işletmesinin kalite bölümü yöneticilerine internet üzerinden uygulanarak veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda; dönüşümcü ve etkileşimci liderliğin kalite performansı üzerinde pozitif yönde anlamlı etkisinin olduğu; temel ve destekleyici kalite yönetim uygulamalarının etkileşimci liderlik ile kalite performansı arasında tam aracı, dönüşümcü liderlik ile kalite performansı arasında yarı aracı etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, kalite yönetim uygulamalarının kalite performansı üzerinde pozitif yönde anlamlı etkiye sahip oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Analiz sonucunda tespit edilen etkilerin açıklanabilmesi için bağımlı ve bağımsız değişkenlerin alt boyutları arasındaki ilişkiler de analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to measure the effect of transformational and transactional leadership on the quality performance. Besides this, it is aimed to determine the mediating effect of core and infrastructure quality practices between transformational/transactional leadership and quality performance. The prepared questionnaire for this survey was conducted to 103 quality department managers of production companies in automotive industry in Turkey. The questionnaire was performed through a website and the data was analysed with SPSS programme. As a result of the analysis; it has been determined that there is a positive significant effect of transformational and transactional leadership on quality performance. And also it has been determined that core and infrastructure quality management practices completely mediate the relation between transactional leadership and quality performance, this practices partially mediate relation between transformational leadership and quality performance. In addition to this, it has been determined that there is a positive significant effect of quality management applications on quality performance. Also the relation between sub cases of dependent and independent variables were analysed in order to explain the determined effects in consequence of the analysis.