Bilgi edinme hakkının sınırları ve yargısal denetim
The limitations of right to know and judicial control
  1. Tez No: 433621
  2. Yazar: İBRAHİM KAYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET İLKER ÇOLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bütün temel hak ve özgürlüklerde olduğu gibi bilgi edinme hakkı da sınırsız bir hak değildir. Kişilerin bilgi edinme hakkı tanınmış olmakla birlikte, kamunun ve diğer kişilerin hak ve özgürlükleri de koruma altına alınmıştır. Dolayısıyla bu iki grup arasında adil bir dengenin kurulması gerekmektedir. 4982 sayılı Kanunda hangi durumlarda kişilerin bilgi edinme hakkından yararlanamayacaklarına dair sınırlar belirlenmiştir. Bu bağlamda kişilerin bilgiye erişmelerini ve erişilen bu bilgilerin hukuk sınırları içinde kullanılmasını teminat altına alan bir sistemin kurulması gerekmektedir. Bu tezde bilgi edinme hakkının kavramsal ve hukuksal çerçevesi açıklandıktan sonra, 4982 sayılı Kanunda öngörülen hakkın sınırları konusu örnek yargı kararları ile birlikte ayrıntılı olarak ele alınmış ve son bölümde de bilgi edinme hakkının yargısal denetimi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The right to know is not unlimited like the other rights and freedoms. Even though individuals have right to know, the rights and freedoms of the public and the others are protected, too. Therefore, there should be a fair balance between both groups. In which situation, the limits of the right to know are determined by Right to Know Act No. 4982. In this context, it is needed to establish a system which guarantee people can obtain the information and use it legally. In this thesis, after the conceptual and legal framework of the right to know were explained, the limits of the right on the Statute No: 4982 were discussed in detail with judgments of the courts, and then, at the last part of the study, judicial control of the right to know was dwelled on.