Orta Asya cumhuriyetlerinde ulus-devlet inşa süreci ve Rus azınlığın temel sorunları
Nation-state building process in the Central Asian republics and the Russian minority basic issues
- Tez No: 433634
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN KAYA ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
“Orta Asya Cumhuriyetlerinde Ulus-devlet İnşa Süreci ve Rus Azınlığın Temel Sorunları”başlığı altında yürütülen bu tez çalışması, Orta Asya'da devletlerinde halen devam etmekte olan ulus inşa sürecinin gelişmelerini ve bu bağlamda mevcut gelişmelerin Rus azınlık üzerindeki etkisini incelemeyi ve geleceğe dair görüşler sunmayı amaçlamaktadır. Orta Asya'nın etnik yapısında, sayı olarak bölge halklarından sonra ikinci sırada gelen ve bölgeye yabancı olan en önemli etnik birim, Ruslardır. Çalışma kapsamı itibariyle Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan ve Türkmenistan'da yaşayan Rus azınlığı ele almıştır. Orta Asya devletlerinde yaşanan ulus-devlet inşa süreci,Rus azınlığın,farklı bölgelere göç etmelerine neden olmuştur. Bunun yanında bölgede yaşayan Rusların, Rusya tarafından siyasi amaçlar doğrultusunda yönlendirilme olasılığı, devletlerin etnik yapısındaki durumlarına bağlıdır. Kazakistan dışındaki diğer bölge devletlerinde, Rus azınlığın taraf olduğu bir çatışmanın yaşanması zor bir ihtimaldir. Ancak yine de bölge devletlerinin yürüttüğü azınlık politikaları, bu ihtimalin gerçekleşip ya da gerçekleşmemesinde önemli faktör olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
A thesis titled“Nation-State Building Process in the Central Asian Republics and the Russian Minority Basic Issues”, is aimed to study the influence of the Russian minority in the nation-building process, which is still going on in the states of Central Asia, and to present the vision for the future. In Central Asia's ethnic composition, the second in number of population after locals and alien to the region the most important ethnic group are Russians. The research covered the Russian minorities, which are living in Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan, Tajikistan and Turkmenistan. The nation-state building process in the Central Asian states has led to the migration of Russian minorities to the different regions. Besides, the Russians living in the region, likely to be used for political purposes by Russia to share the ethnic structure of the state. Except of Kazakhstan, the occurrence of a conflict between Russian minorities and other regional states is unlikely. But the minority policies carried out by the states are the main factor in the realization of this possibility.