İşletme sermayesi finanslama stratejilerinin işletme kârlılığı üzerindeki etkisini belirlemeye yönelik bir uygulama
An application to identify the impact of working capital financing strategies on firm's profitability
  1. Tez No: 433633
  2. Yazar: ABDİKAFİHASHİ SHEİKH FARAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL FETTAHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
İşletmenin başarısı ve daha uzun süre hayatta kalabilmesi kendi finans fonksiyonunu ne kadar iyi yönetmesine bağlıdır. Dolayısıyla, küreselleşme ve çalışma ortamıdaki artan rekabet işletmelerin hayatta kalabilmesi ve büyümeyi sürdürebilmesi için kendi stratejilerini ayarlamayı ve iyi finans politikalarını benimsemesini gerektirir. Bu arıştırmanın amacı, işletme sermayesi finanslama stratejilerinin işletme kârlılığı üzerine etkili olup olmadığını incelemektir. Bu amaca ulaşmak için çalışmada, Borsa İstanbul (BIST)'de işlem gören, kağıt ve kağıt ürünleri; basım ve yayın sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin 2005-2014 yılları arasındaki dönemde izledikleri finanslama stratejilerinin işletme kârlılığı üzerine etkisi analiz edilecektir. Bağımsız değişken olarak toplam kısa vadeli yabancı kaynakların toplam varlıklara oranını (KVYK/TV) temsil eden finanslama stratejisi, bağımlı değişkenler olarak aktif kârlılığı ve özsermaye kârlılığı kullanılmıştır. Buna ek olarak, işletmenin toplam varlıklarına ait doğal logaritma üzerinden hesaplanan işletme büyüklüğü, bir önceki yılın satışlarına dayanarak yıllık satış hacmindeki değişim ile ölçülen işletme satışlarındaki büyüme ve araştırma dönemi için her bir işletmeye ait borç-özsermaye oranı olarak alınan borçlanma derecesi; kontrol değişkenleri olarak kullanılmıştır. Araştırmanın analiz noktasında, ikincil veri kaynağına başvurulmuştur. Kullanılan veriler, Aralık 2014 tarihi itibarıyla Borsa İstanbul'a kote olmuş on yıl boyunca kesintisiz bir şekilde finansal raporları bulunan 11 işletmeye ait finansal tablolardan alınıp SPSS yazılımı kullanılarak Pearson Korelasyon ve Çoklu Regresyon Analizi üzerinde uygulanmıştır. Analiz sonucunda, finanslama stratejinin agresifliği ile aktif kârlılığı ve özsermaye kârlılığı arasında anlamlı ve negatif yönlü bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The success and long life of a business depends on how well to manage its finance function. Furthermore, the globolization and the competitive nature of the business environment require businesses to adjust their strategies and adopt good financial stratejies to survive and sustain growth. The aim of this study is to examine whether working capital financing strategy has an empact on the profitability or not. To acheive this goal, financing strategies of firms belonging to the paper & paper products printing & publishing sector; listed at Istanbul Stock Exchange for the period between 2005-2014 has been analyzed. Financing strategies representing the total current liabilities to total assets ratio was used as a independent variable; while return on assets and return on equity was used to denote dependent variable. In addion, the size of the firm as measured by the natural logarithm of total assets; the growth of firm measured by variation in annual sales volume with reference to previous year's sales and the indebtedness taken as the debt to equity ratio of each firm for the whole sample period were used as the control variables. The present study used secondary source of data for the analysis. The data used for the study was collected from the financial statements of 11 firms which consistently had been issuing their financial reports for the 10 year period. With the application of SPSS software correlation and multiple regression analysis was performed. According to the research findings, there is a significant negative correlation between the aggressiveness of financing strategy and profitability measured by return on assets and return on equity.