Siyasi aktörlerin iletilerinde korkunun üretilmesi ve yayılımında kitle medyasının etkisi
Effect of political actors generation of fear spread the message and the mass media
- Tez No: 433646
- Danışmanlar: PROF. DR. FİSUN ALVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 394
Özet
Bu çalışmada siyasal aktörlerin çıkarları doğrultusunda insanların desteğini alabilmek için hangi korkuların, nasıl üretildiği ve medya üzerindeki yayılımının nasıl gerçekleştirildiğinin ortaya konulması amaçlanmaktadır. Buna göre çalışmada korkunun kavramsal ve kuramsal çerçevesi, farklı siyasal sitemlerde korkunun üretilmesi ve kitleler üzerinde yayma yöntemleri, Cumhuriyet'in kuruluşundan (1923-2011) günümüze Türkiye'nin siyasal, sosyo kültürel ve ekonomik yapısıyla ilgili korkuları, 1983-2011 yılları arasında gerçekleştirilen genel seçimlere katılan siyasal partilerin ideolojik kimlikleri, kitlerin yönetiminde korkunun üretimi ve kullanılmasında kitle iletişim araçlarının rolü ele alınmaktadır. Çalışmada örneklem olarak 1983 ve 2011 yılları arasında gerçekleştirilen genel seçimlerden bir ay önce siyasal aktörlerin seçim mitinglerinde yaptıkları konuşmalar Hürriyet, Cumhuriyet, Zaman, Tercüman ve Taraf Gazeteleri üzerinden içeriksel analiz yöntemiyle incelenmiştir. Araştırma sonrasında elde edilen veriler siyasal aktörlerin kitleleri ikna etmek için korkuyu önemli bir araç olarak kullandıkları sonucunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
To get the support of the people in te interets of the political actors in this study, which fears, how it is produced and how it is carried out is intendeed to reveal the spread on the media. According to the conceptual and theoretical framework of the fear study, the generation of fear in different political systems and dissemination methods on the masses, the establishment of the Republic (1923-2011) today, Turkey's political fears about the socio-cultural and economic nature, carried out between the years 1983-2011 general partier political ideological identity of participating in the elections, production management of masses and the fear is discussed the role of mass media in use. In 1983 and 2011 the sample study their speeches in election rallies of political actors than a month before the general elections was investigated by contextual analysis through Hurriyet, Cumhuriyet and Zaman, Tercüman and Taraf News Papers. Fear to convince the masses of the obtained data, after research revealed the results of political actors as an important instrument they use.