Kariyer bağlılığı, örgütsel bağlılık ve işten ayrılma eğilimi ilişkisi: Akademisyenler üzerine bir uygulama
The relationship between career commitment, organizatonal commitment and intention to leave: A study on academic staff
- Tez No: 433645
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada son yıllarda iş yaşamında dikkat çeken örgütsel bağlılık, kariyer bağlılığı ve işten ayrılma eğilimi arasındaki ilişki akademisyenler üzerinden yapılan bir uygulamayla değerlendirilmiştir. Akademik yaşamda hem kariyer hem de çalışılan örgüt olarak üniversiteye bağlılık önemli araştırma konuları olmakla birlikte, her iki bağlılık türünün akademisyenlerin işten ayrılma eğilimi üzerinde etkili olacağı düşünülmektedir. Çalışmada işten ayrılma eğilimi hem örgüt hem de meslek ayrımında ele alınmıştır. Yapılan araştırmanın sonucunda, örgüte yönelik duygusal bağlanmanın artış göstermesinin akademisyenlerin üniversiteden ayrılma eğilimi azalmakta olduğu görülmüştür. Benzer şekilde, meslekten ayrılma eğilimi üzerinde en çok mesleğe yönelik duygusal bağlılığın negatif ve anlamlı bir etkisi olduğu gözlenmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular, nitelikli akademisyenlerin üniversiteler tarafından elde tutulması ve mesleklerinin devamının sağlanmasında etkili olan örgüte ve kariyere yönelik duygusal bağlılık konusunun önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between organizational commitment, career commitment and turnover intention, which is increasingly gathering attention in work settings in recent years, is evaluated with an empirical work on academic people. In academic world, both career commitment and university commitment as the organization in which the academics work for are crucial research areas. These two types of commitments are hypothesized as significant contributors on the turnover intention. In this study, turnover intention is discussed as both the intention to leave the organization and the occupation. The results of the study reveal that as the affective commitment to the organization increases, the intention to leave the organization decreases. Similarly, affective career commitment is found to be the most significant and negative determinant on the intention to leave the occupation. The findings of the study emphasize the importance of affective commitment to the organization and occupation to avoid the qualified academic people from turnover intention.