Güçlendirme iklimi ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkinin araştırılması
The research of relationship between empowerment climate and organizational citizenship behavior
  1. Tez No: 433647
  2. Yazar: ATAKAN ATASEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA GÜNDÜZ ÇEKMECELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
İnsan hayatının sektörel anlamda alt kümesi sayılabilecek organizasyonlar, varlıklarını sürdürebilmeli, kendilerini meydana getiren bu insan denen sosyal varlığın hayat yumağında süregelen büyük değişimlere ve gelişmelere ayak uydurmaya ve kendilerine her fırsatta büyüme ve gelişim fırsatları yaratmaya hazır olmalıdırlar. Burada“hazır”lık ifadesi, donanımca veya teknolojik olarak bir hazırlık anlaşılmamalıdır. Bu hazırlıktan kasıt daha ziyade her türlü organizasyonun yüksek hedef ve menfaatlerini gerçekleştirebileceği personeli geleceğe hazırlamaları gerektiği anlamına gelir. Örgütsel Vatandaşlık Davranışı kavramı, geçmişten günümüze değin organizasyonların zorlu ve rekabetçi koşullarda varlıklarını sürdürebilmeleri için sürekli ihtiyaç duydukları bir kavram olarak önemini arttırarak sürdürmektedir. İşgörenler çalıştıkları firmalarda iyi birer örgütsel vatandaş olarak hareket ettikleri takdirde yalnızca firmalarını cazip kılarak eskisinden daha fazla müşteri çekmekle kalmaz, aynı zamanda örgüt ortamını gerek işgörenlerce karşılıklı olarak, gerekse yönetim kademeleriyle işgörenler arasında güvenin ve motivasyonun hakim kılındığı bir çevre haline getirir. Genellikle karmaşık yapıların, öngörülemezliğin, süratli ve sürekli değişken koşulların hâkim olduğu ve genellikle örgüt çevresi diye adlandırılan bu ortamda işgörenlerin kendiliklerinden sorumluluk üstlenmeleri, esnek bir yaklaşım sergileyerek kendiliklerinden iş görme yetisine sahip olmaları ve girişimci bir ruh taşımaları önemlidir. Bunun içinse örgütlerin hiyerarşik yapılarında astların daha fazla güç ve yetkilerle donatıldığı tarzda (gerekirse dikey, yatay ve çapraz kademelerde düzenlemelerle de desteklenerek) değişiklik yapılması ve yönetim şekillerinin işgörenlerin karar verme sürecine katkıda bulunabileceği biçimde temelden değiştirilmesi gerekir (Bagheri vd., 2011:54)“Güçlendirme”, süratli çevresel değişimler nedeniyle son yıllarda tüm organizasyonlarda bir çeşit akım hatta çılgınlık derecesinde kabul görmeye başlayan (Seibert,2004:332) bir kavram olmuştur. Bunun doğal bir sonucu olarak akademisyenler ve yöneticiler tarafından günümüzde kamu ve özel sektörde işgörenlerin güçlendirilmesine önem verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Organizations that can be called as a subset of human life, in order to maintain a presence and should be prepared to create their growth and development opportunities when they come face to face with the developments and the major changes ongoing in the tangles of life's living creatures. Where“ready”is not meant as a preparatory saying by or technological equipment. Rather, it means that firms need to prepare staff to higher goals and interests. Organizational Citizenship Behavior, is a concept that needs to be constantly challenging and competitive conditions that currently prevail in the organization. Employees who in a good company they work not only to attract more customers from the past only when they act as organizational citizens, but also an environment that makes it dominant in the organizational environment of trust and motivation. Generally, the complexity, unpredictability of rapid and steady is dominated by changes in as called organizational environment the media to assume responsibility for employees, to have the business vision of their own flexibility and entrepreneurs need a soul to bear. More power and making changes in the way the authority to equip its interior if the hierarchical subordinates in the organization and management methods must be changed fundamentally so may contribute to the decision-making process the employees (Bagheri et al., 2011: 54) Empowerment, an organization in all kinds of flow due to rapid environmental changes in recent years, even beginning to see the wildly accepted (Seibert, 2004: 332) has been a concept. This is a natural consequence of the emphasis is placed on strengthening academics and administrators in public and private sector employees who by now.