Asgari ücretin vergilendirilmesi
  1. Tez No: 433662
  2. Yazar: BERRİN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GÖNÜL BALKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Asgari ücret, çalışanların ve ailelerinin zorunlu ihtiyaçlarını en alt seviyede karşılamak amacıyla ortaya çıkan ve anayasada düzenlenen temel insan hakları kapsamında garanti altına alınan bir sosyal politika uygulamasıdır. Asgari ücreti belirleyerek devlet, üstlendiği ekonomik ve sosyal görevler nedeniyle piyasaya müdahale etme imkânı bulmaktadır. Öte yandan asgari ücret uygulamasıyla emek istismarının önlenmesi, ücretin korunması, adil gelir dağılımının sağlanması, işçiler ile işverenler arasındaki haksız rekabetin önlenmesi amaçlanmıştır. Asgari ücret, çalışanların zorunlu ihtiyaçlarını karşılamak için emekleri karşılığında belirlenen en az miktar olarak tanımlanmaktadır. Asgari ücret vergilendirilmektedir. İşçilere emekleri karşılığı ücret olarak verilen asgari ücretten vergi alınması, Anayasa yer alan çalışanlardan maddi güçlerine göre vergi alınması ilkesi olan mali güç Anayasanın sosyal devlet ilkesine aykırılık oluşturmaktadır. Asgari ücretle çalışan kesim düşük gelir grubu içerisinde yer aldığı için, asgari ücretin vergilendirilmesi durumunda, işçiler gelir ve ikame etkileriyle hareket etmeyecek ve verginin emek arzını etkilemeyecektir. Asgari ücret, vergi dışı bırakıldığında devlet önemli ölçüde gelir kaybına uğrayacak; net ücret ile brüt ücret arasında fark ortadan kalkacaktır. Böylece üretim maliyetlerinde meydana gelecek azalmalar sebebiyle istihdam seviyelerinde artışlar görülecektir. Bu durum çalışanların kayıt içerisine alınmalarına katkı sağlayacağından dolayı kayıtlı ekonominin gelişmesine imkân verecek; çalışanların asgari ücret üzerinden sigortalanarak sosyal güvenceye sahip olmaları sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Minimum wage is a social policy implementation which came up for supplying vital needs of labors and their families and also it is guaranteed under basic human rights scope in the Constitution. Because of its economical and social responsibilities, State has the chance to interfere with the markets by defining minimum wage. Besides, by imposing minimum wage, it is aimed to deter abuse of labor, to protect the wages, to provide just income distribution and to stop unjust competition among employees and employers. Minimum wage is defined as the minimum amount to supply needs of employees in return to their labor. Minimum wage is subject to tax. Receiving tax from the minimum wage which is given to laborers in exchange for their labor; the Constitutional rule about the taxing specify according to financial power from laborers are not according with politics of taxing minimum wages in reference to Constitutional social state principle. Because of the minimum wage workers are included in group of low income, if minimum wage is taxed, laborers will not move with pulses of income and substitution; and also taxation will not effect the supply of labor. In thecase of tax immunity for minimum wage, State loses a big amount of income and the difference between net (take-home) wage and gross wage disappears. Thus, decrease in supply cost will increase employment rate. In addition, it will contribute to the registered employment and there gistered economy and also provide social security for employees.