Türkiye'de asgari ücretin vergilendirilmesi
Taxation of minimum wage in Turkey
  1. Tez No: 576742
  2. Yazar: EVREN APAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Finance, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Asgari ücret, işverenleri daha düşük ücret ödemekten men eden ve kamu gücüyle zorunlu hale getirilmiş bir ücrettir. Asgari ücret uygulamaları, sanayi toplumunda ortaya çıkan sosyal devletin amacına ulaşmak için yürütülen sosyal politikaların en önemli vasıtalarından biridir. Sefalet düzeyinde yaşamlarını sürdüren işçi sınıfının bir itirazı olarak ifade edilebilecek sosyal devlet anlayışı ile birlikte asgari ücret uygulamaları da ortaya çıkmıştır. Bugün bütün dünyada pek çok ülkede uygulanan asgari ücretin öncelikli amacı, işçiye asgari bir yaşam standardı sağlanmasıdır. Vergilemede adaletin ve eşitliğin sağlanabilmesi için vergilendirme yetkisini kullanırken devletler vergi ödemekle yükümlü kişilerin mali gücünü dikkate alarak, asgari yaşam standardına yetecek gelir seviyesini aşan kısımları vergiye tabi tutmak ve asgari yaşam seviyesini sağlayan kısmı vergi dışında bırakmak adına bir takım vergi tekniklerine başvurmaktadırlar. Bu tekniklerin en önemlileri ayırma ilkesi, vergide istisna ve muafiyetler, artan oranlı vergi tarifeleri ve en az geçim indirimidir. Asgari ücret gelirinin vergilendirilmesi ise tartışmalı bir konudur. Öncelikle kamu gücü ile tespit edilen ve asgari geçim seviyesini ifade eden ücret gelirinin vergilendirilmesi neticesinde kesintilere uğraması, asgari ücret uygulamasının amacına aykırı sonuçlar doğurabilmektedir. Ayrıca asgari yaşam için gerekli olan gelirin vergilendirilmesi vergilendirmede adalet ilkesi ile de bağdaşmamaktadır. Bu çalışmada teorik ve uygulama bakımından ücret, asgari ücret, çalışma düzeni konuları açıklandıktan sonra asgari ücretin vergilendirilmesinde mali güce ulaşma teknikleri, ücretliler üzerindeki vergi yükü ve diğer mali yükler açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The minimum wage is a compulsory wage which is set by the public power and prohibits employers from paying lower wages. Minimum wage practices are one of the most important means of social policies in order to achieve the aim of the social state that emerges in industrial society. With the understanding of the social state, which can be expressed as an objection of the working class living at the level of misery, minimum wage practices have emerged. The primary aim of the minimum wage applied in many countries around the world today is to provide the worker with a minimum standard of living. While using the authority of taxation in order to ensure justice and equality in taxation, the states apply a number of tax techniques which indicate taxable amounts exceeding of the income of the minimum living standard and exclude the part providing the minimum level of life by taking into account the financial power of the taxpayers. The most important of these techniques are the principle of differentiation, tax exemptions, progressing tax rates and minimum subsistence allowances. The taxation of minimum wage income is, however, a controversial issue. The deduction as a result of taxation of wage income, which is determined by the state and indicates the minimum livelihood level, may have consequences contrary to the purpose of minimum wage application. Taxation of the income required for minimum life is also incompatible with the principle of justice in taxation. In this respect, the aim of this study is to examine the concept of wage and minimum wage from theoretical and practical approach then to analyse the techniques to reach financial power, tax burden on wage earners and other burdens for taxation of minimum wage.