İnsanı yaratan emekten sermaye için üreten emeğe
From the labour creati̇ng humanity to the labour producing for capital
- Tez No: 433667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT HAKAN KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada Karl Marx'ın kapitalist üretim tarzının tahlilinde kullandığı temel ölçütlerden biri olan sermaye için üretken olan/olmayan emek ayrımının sınırları belirlenerek, kapitalist ekonomilerde harcanan emek türlerinin büyük çoğunluğu sözü edilen belirlenimler aracılığıyla sınıflandırılacaktır. Bu yapılırken, sermaye için üretken olan emek kategorisinin kapitalist üretim tarzı içinde belli özellikleri olan ve özgül bir toplumsal üretim ilişkisini anlatan bir emek biçimi olduğuna dikkat çekmek amacıyla sermaye için üretken olan emek kavramının yükseldiği temeli oluşturan genel olarak üretken emek kategorisi vurgulanacaktır. Çalışma kapitalist üretim tarzının bugün ulaşmış olduğu aşamada, hangi emek etkinliklerinin veya hangi sektörlerin kapitalist anlamda üretken nitelik taşıdığını ve yaşanan gelişmeler ve artan mesleki çeşitlenmeler ile birlikte, sermaye için üretken olan emek kapsamının da çeşitlendiğini olabildiği ölçüde gösterebilmeyi amaç edinmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, by specifying the limits of the distinction between productive and unproductive labour, which is one of the key criterions used by Karl Marx in the analysis of capitalist mode of production, the vast majority of the kinds of labour used in the capitalist economies will be classified through these specifications. While doing this, the concept of productive labour in general which is the basis of the concept of productive labour for capital will be highlighted in order to point out that the concept of productive labour is a form of labour which has certain characteristics and describes a specific social relation of production. This study aims to determine which kinds of labour activities or which sectors are of productive nature in the capitalist sense and the scope of productive labour for capital diversify because of the current developments in our age and increasing vocational diversifications in the current stage of capitalist mode of production as much as possible.