Gelişmekte olan ülkelerde gelir eşitsizliği ve ekonomik büyüme ilişki: Kredi piyasası aksaklığı, eğitim ve ticaret açıklığının rolü
The relationship between income inequality and economic growth in developing countries: The role of credit market imperfection, education, and trade openness
- Tez No: 433672
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Ekonomik büyüme, kişi başına milli gelir ve haslada artış olsa bile toplumun hayat standardında iyileşme olduğu anlamına gelmemektedir. Bu durumda, büyüme düşük gelirlilerin hayat standardında daha az iyileşmeye veya hiçbir iyileşmeye yol açmaz iken yüksek gelirlerinin servetini arttırabilmektedir. Gelir eşitsizliğinin etkileri geçen yarım yüzyıllık dönemde iktisatçılar arasında gündemden düşmeyen bir konu olmuştur. Bu alanda bir çok araştırma tamamlanmış olmasına rağmen halen geride cevabı alınmamış çok sayıda sorunun kaldığı görülmektedir. Bu nedenle, bu araştırmada Cornia ve Court tarafından sınıflandırıldığı gibi ekonomik büyüme ve gelir eşitsizliği arasındaki ilişkiyi etkileyen diğer faktörlerin rölü analiz edilmektedir. Bu araştırmanın temel amacı gelişmekte olan ülkelerde, özellikle Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Güney Afrika (BRICS) ve Meksika, Endonezya, Güney Kore ve Türkiye (MIST)'de ekonomik büyüme ve gelir eşitsizliği arasındaki ilişkide moderatör değişkenler olarak finansal aracılık (FI) göstergesi olan kredi piyasası aksaklığı, eğitim (EDU) ve ticaret açıklığının (TO) rölünü analiz etmektir. Araştırmada benzer moderatör değişkenler ile yönetilir regresyon analizi kullanılmaktadır. 1990-2013 döneminde sabit etkiler modeli ile panel veri analizi kullanarak yapılan çalışmada, gelir eşitsizliği ve eğitim, ekonomik büyüme ile pozitif anlamlı ilişkiye, bununla birlikte finansal aracılık göstergesi olan kredi piyasası aksaklığı ve ticaret açıklığının ekonomik büyüme ile negatif ve anlamlı bir ilişkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, ticaret açıklığının ekonomik büyüme ve gelir eşitsizliği arasındaki ilişkiyi modere etmede anlamlı etkiye sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Economic growth does not mean that there is an improvement in mass living standards even though a national per capita income increases. In this case, for the rich, the wealth will improve, whereas the poor have less in their living standards. Over half past century, economic analysts have investigated this phenomenon but there are still many questions that remain even various researches on many aspects of the relationship between economic growth and income inequality have been completed. Therefore, in this research the role of another factor that affect the relationship between economic growth and income inequality as classified by Cornia and Court is analyzed. The main objective of this research is analyzing the role of credit market imperfection as indicated by financial intermediation (FI), education (EDU) and trade openness (TO) as moderator variable in the relationship between economic growth and income inequality in developing countries including Brazil, Russia, India, China, South Africa (BRICS), Mexico, Indonesia, South Korea and Turkey (MIST). This research uses moderated regression analysis (MRA) with quasi moderator variables. By using panel data analysis with fixed effect model, it is found that during period 1990-2013 income inequality and education have positive significant relationship with economic growth, while credit market imperfection which is indicated by financial intermediation and trade openness have negative significant relationship. In addition, it is found that trade openness has significant effect on moderating economic growth and income inequality.