Duygusal emek kavramı ve motivasyonun duygusal emek davranışı üzerindeki etkileri: Bir kamu kurumu üzerinde araştırma
Emotional labour and the effects of motivation on emotional labour behaviour: A study on a state institution
- Tez No: 433671
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜNSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı, duygusal emek kavramını açıklamak ve motivasyonun çalışanların duygusal emek davranışları üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Bu kapsamda; çalışanların içsel ve dışsal motivasyon düzeylerinin yüzeysel davranış ve derinlemesine davranış tiplerine olan etkisi incelenmiştir. Araştırma, 2016 yılında Kocaeli ilinde bulunan bir kamu kurumunda görev yapan 216 çalışana uygulanan anket sonuçlarına dayanmaktadır. Araştırma kapsamında toplanan veriler IBM SPSS 20 programı ile analiz edilerek veriler Cronbach's Alpha Analizi, Faktör Analizi, Korelasyon ve Regresyon analizlerine tabi tutulmuştur. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, çalışanların içsel motivasyon ve dışsal motivasyonları ile derinlemesine davranışları arasında pozitif yönlü ve yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Öte yandan, yüzeysel davranış ile içsel ve dışsal motivasyon arasında ise anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to explain the emotional labour and to examine the effects of the motivation of employees on emotional labour displays. Considering the purpose of this research, the effects of internal and external motivation level of employees on surface acting and deep acting were investigated. The research is based on the results of the questionnaire administered on 216 employees who serve in a governmental organization located in Kocaeli in 2016. Cronbach's Alpha Analyse, Factor Analyse, Correlation and Regression Test were apllied to data collected from the questionnaire by means of IBM SPSS 20 programme. According to the results of this research, there is a significant correlation between the internal and external motivation of employees and the deep acting whereas the significancy of the correlation between the surface acting and the internal and external motivation of employees is not meaningful.