Kültürün siyasal simge ve semboller üzerine etkisi: Çanakkale merkez ilçe siyasal partiler gençlik kolları örneği
The impact of culture on political sign and symbols: The case of the youth section of political praty in the main disrict of Çanakkale
  1. Tez No: 433712
  2. Yazar: YUNUS GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. ŞENİZ ANBARLI BOZATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
“Kültürün Siyasal Simge ve Semboller Üzerine Etkisi: Çanakkale Merkez İlçe Siyasal Partiler Gençlik Kolları Örneği”adını taşıtan bu tez, kültürün siyasal sembollere etkisini ve birbirleriyle olan ilişkilerini belirlemeye odaklanmıştır. İnsanlar içinde bulundukları toplumun, değerlerine, geleneklerine ve göreneklerine uygun bir şekilde yaşamaya çalışmaktadırlar. Siyaset, bu uygunluk neticesinde, bireyin ilgi, bilgi ve algılarına siyasal iletişim yoluyla ulaşmaya çalışmaktadır. Semboller hayatımızın her aşamasında karşımıza çıkan görsel ve işitsel öğelerden oluşmakta ve siyasal etkileşimin siyasal iletişimin en önemli propaganda amaçlarından biri olmaktadır. Birey, semboller aracılığıyla siyasi duruşunu karşı tarafa açıklayabilmektedir. Bu çalışmada, sembollerin algılanış biçimleri, kültürel, tarihsel ve mitolojik ögeler ışığında belirlenmeye çalışılmıştır. Bu çerçevede, kültür ve sembol ilişkisi, Türk kültürüne özgü biçimleri ile ele alınmıştır. Örneklem grubu olarak Çanakkale İli Merkez ilçesi siyasal parti gençlik kollarını ele alan bu çalışma, gençlik kolu üyelerinin sembollere bakış açılarının belirlenmesi açısından önem teşkil etmektedir. Anket çalışması sonucunda elde edilen bulgular, parti simge ve sembollerinin, kültürel etmenler vasıtasıyla oluşturulduğu yönündeki temel varsayımı doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis which name is“ The Impact of Culture on Political Sıgn and Symbols: The Case of the Youth Section of Political Party in the Main District of Çanakkale”, is designate to the impact of culture on political symbols and relationship between eachother. People are trying live properly to values, traditions and customs of their community. Politics, with this property, want to get through to individual interest, perception and knowledge by the way of political communication. Symbolls are form from many audio/visual elemets and they are the most important political devices of political communication and interaction. A person can explain the political wiev by the way of symbolls. In this study, we trying determine conception of symbols within the frame of cultural, historical and mythological elemets. Hereby in this study, the relationship between cultre and symbols are clarified to be intrinsic to Turkish Culture. Population of study is the youth section of political party in the main district of province of Çanakkale. This study is extremly important because of specify of perception of youth section on political symbols. The consequences which is getting of field research, is validate the fundamental assumption:“Political symbols are created the impact of culture”.