Viyana Hafızlık okulu ve Avrupa için örnekliği
The school for memorizer of the Quran in Vienna as a model for Europe
- Tez No: 433711
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Avrupa'nın en önemli kent merkezlerinde, dini inançlarının gereğini yerine getirmek ve kimliklerini koruyabilmek için, apartman bodrumlarında başlayan Kur'an-ı Kerim eğitimi, bugün modern eğitim merkezlerine ve yatılı hafızlık okullarına kavuşmuş bulunmaktadırlar. Hizmet kalitesini artırmak, gelişmesine az da olsa katkıda bulunmak, örnek teşkil etmesi, bilinmesi ve gelişmesi açısından, özellikle akademik camianın dikkatini çekmek, değerli tecrübesinden istifade etmek üzere araştırma konusu olarak seçtiğimiz ''Viyana Hafızlık Okulu'' başlıklı tezimiz, giriş bölümünden sonra iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde, Avusturya hakkında kısa bilgilendirme, geçmişte Osmanlı Devleti ile ilişkisi, yakın tarihte Müslümanlara tanınan yasal haklar, İslam dininin devlet tarafından resmi olarak tanınması, İslam cemaatinin kurulması ve bazı faaliyetleri hakkında bilgi sunulmuştur. İkinci bölümde Kur'an ve Hafızlıkla ilgili kavramların tahlili, hafızlığın tanımı ve önemi kaynak eserlerle birlikte güncel eserlerde taranarak incelenmiştir. Prof. Dr. İsmail Karaçam'ın“Kur'an'ı Kerim'in Faziletleri ve Okuma Kaideleri'' adlı eseri, Abdurrahman Çetin'in ”Kur'an İlimleri ve Kur'an'ı Kerim Tarihi“ adlı eseri. Ziya Salihoğlu'nun ”İdeal Hafızın El Kitabı ve Başarılı Hafız Olma ve Yetiştirme Metotları'' adlı eserleri dikkatli bir şekilde incelendikten sonra bu eserlerden kısa alıntılar yapılarak istifade edilmiştir. Araştırmamızın asıl konusu olan“Viyana Hafızlık Okulu”üçüncü bölümde incelenmiştir. Bu bölümde Viyana'da Hafızlık eğitimi veren Türkiye kökenli kurum ve kuruluşlarla ilgili bilgi sunuldu. Bunların yanı sıra Viyana Hafızlık Okulunun tarihçesi, alt yapı çalışmaları, kuruluşu ve resmi açılışı, yeni yapılanma sürecinde açılan sınıflar, oluşturulan gruplar ders müfredatı, aylık ve yıllık giderler pano ve grafiklerle açıklandı. Sonuç olarak örgün eğitimle birlikte hafızlık yapmanın, yetiştirmiş olduğu hafızlarla mümkün olduğu fikri savunuldu. Öğrencilerle yüz yüze yapılan mülakatlar değerlendirilerek sonuçları grafiklerle açıklandı. Mülakat metinleri ve Viyana hakkındaki resimli tanıtım belgeleri ve örnek teşkil etmesi açısından bir adet hafızlık belgesi ekler bölümünde sunuldu.
Özet (Çeviri)
In order to protect the own identity and fulfill the requirements of religious beliefs the Quran education has started in the basements of apartments but today we have achieved modern education centres and boarding schools for memorizers in Europe's most important urban centres. To improve the service quality, to help during the progress, to see its development, in particular to get the attention of the academic community and in order to benefit from valuable ideas, we chose as our subject of research „Vienna Memorizers School“. After the introduction part „Vienna Memorizers School”consists of the two following parts. In the first part, the lessons are about Austrian history and the relation of Austria with the Ottoman Empire, the rights of Muslims living in Europe, the acceptance of the religion Islam by the state, Muslim communities and their activities in society. In the second part, we analyse the Quran und learn the most important facts, about how to become a memorizer and how to do research in terms of studying the Quran from old and also new sources. Especially the books of Prof. Dr. Ismail Karaçam“The Virtues of Quran and the benefits of Reading”and Abdurrahman Çetin“The knowledge about the holy Quran and the history of Quran”are very important. Ziya Salihoğlu's“The handbook of the ideal memorizer and the methods of being and educating a successful memorizer”is analysed carefully and short excerpts are made for longer use. The main subject of our research“Vienna Memorizers School”is analysed in the third chapter. In this chapter the organisations and institutions with Turkish roots, which enable the training of memorizers, is described. In addition the history of the“Vienna Memorizers School”, the infrastructural work, the construction, the official opening, the newly formed classes, new created groups and the financial situation are shown in the diagrams and graphics. As a result, it is demonstrated that the memorizers training is possible combined with the professional education in public schools. Due to personal interviews with students we can show the results in the diagram. The scripts of the interviews, the introducing documents about Vienna with some pictures and as an example a memorizers certificate is sent as attachment.