Bağımsızlık sonrası Makedonya ve Türk siyasi partileri
Turkish political parties and Macedonia politics after the independence
  1. Tez No: 433713
  2. Yazar: YUNUS EMRE BOYACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bölgesel Araştırmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Avrupa'ya geçiş güzergahı üzerinde stratejik bir konumda bulunan Balkanlar, eskiçağlardan günümüze kadar çeşitli güçlerin etki alanı olarak görülmüş ve bölgedeki her güçlü devlet, Balkanlar üzerinde hakim olmaya çalışmıştır. Osmanlı Devleti de gerek topraklarını genişletmek gerekse de Tuna Nehri ile birlikte Avrupa'ya giden ticaret yollarını elinde tutmak amacıyla Balkanların fethine önem vermiştir. 'Balkanların Kalbi' olarak nitelendirilen Makedonya, coğrafi konumunun avantajları sebebiyle XIV. yüzyılda Osmanlı Devleti tarafından fethedilmiştir. Osmanlı Devleti Makedonya'yı fethetmeden önce oldukça istikrarsız bir yapıda bulunan bu coğrafya, Osmanlı hâkimiyeti ile birlikte yaklaşık 550 yıl sürecek bir istikrara kavuşmuştur. Osmanlı Devleti eski gücünü kaybedip parçalanmaya başlayınca bölgede huzursuzluklar artmış ve yaşanan çetecilik faaliyetleri sebebiyle Makedonya yeniden güç mücadelelerine sahne olmuştur. 8 Eylül 1991'de bağımsızlığını ilan eden Makedonya, bağımsızlığından sonra dahi tam bir huzur ortamına kavuşamamış, ülke içerisinde yaşanan siyasi krizler ve ekonomik sıkıntılar dış politika da ise komşularla yaşanan problemler ile NATO ve AB üyelik süreçlerindeki pürüzler nedeniyle ülkenin gelecek kaygısı güncelliğini korumaktadır. Bu tez Makedonya'nın bağımsızlığı sonrası iç ve dış politikası ile Makedonya'daki Türk partilerinin Makedonya siyasetindeki yerleri ve önemlerini anlamaya yönelik bir araştırmadır. Bu sebeple Türk Demokratik Birliği çatısı altında dernek olarak kurulan ve sonrasında partiye dönüşen Makedonya'daki Türk siyasi partilerinin kuruluşları, genele mi yoksa belirli bir zümreye mi hitap ettikleri, Makedonya'nın temel anlamda sorunlar yaşadığı ülkelere karşı ürettikleri politikalara yanıt alınmak istenmiştir. Aynı zamanda Türk halkının sorunları açısından Türk siyasi partilerinin mevcut taleplerine ölçüde cevap verebildikleri ile birlikte partilerin gelecek dönemlerdeki siyasi hedefleri bu araştırmanın konuları arasında yerini almaktadır.
Özet (Çeviri)
Being on the way of Europe and located in strategically important position, The Balkans have been seen as influence areas of various powers since Prehistoric periods and each powerful state has tried to have control over the Balkans. The Ottoman Empire gave great importance to the conquest of The Balkans in order to enlarge its land and have Danube River and the trade ways towards Europe. Macedonia, described as“the heard of The Balkans”, was conquered by Ottoman Empire in 14th century because of its geographical position's advantages. This area was very inconsistant before the conquest of Ottoman Empire but later it gained stability for about 550 years thanks to Ottoman Empire. When Ottoman started losing power and land, the unrest across the country increased and because of Gang Activities , some power struggle occured in Macedonia. Having declared its independence on 8 September, Macedonia could not find complete peace and due to the political crises and economical troubles in the country, problems with neighbouring countries and membership process troubles with NATO and AB, the concern for the future of the country is keep up to date. This thesis is a study that aims to understand the importance and places of Turkish parties in Macedonia politics and understand domestic and foreign policy of the country after the independence. So this study also aims to find answers whether the establisment of Turkish political parties which were established as an association under the Turkish Democratic Union and then turned into parties were for general class or a certain class and wants to find answers to the politics that Macedonia produced against the countries which the had problems. Moreover we want to know how much the Turkish parties have met the needs and demands in terms of Turkish people's problems and the political.