Makedonya-Türkiye ekonomik ilişkilerinin yapısal analizi
Structural analysis of the economic relationship between Macedonia and Turkey
  1. Tez No: 187929
  2. Yazar: BÜLENT DERVİŞİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RIDVAN KARLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜMAKEDONYA - TÜRKİYE EKONOMİK İLİŞKİLERİNİN YAPISAL ANALİZİBülent DERVİŞİİktisat Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Temmuz 2005Danışman: Prof. Dr. S.Rıdvan KARLUK1989 yılında Berlin Duvarı'nın yıkılmasıyla iki kutuplu dünya düzeni sonaermiştir. Berlin Duvarı'nın yıkılmasının ardından , Sosyalist YugoslavyaCumhuriyet'inde iç savaş yaşanmış ve bunun sonucunda bu ülkedekiCumhuriyet'ler teker teker bağımsızlıklarını ilan etmişlerdir. Bu yüksek lisanstezinde Yugoslavya'dan ayrılarak bağımsızlığına kavuşan MakedonyaCumhuriyet'inin sosyalist ekonomiden piyasa ekonomisine geçiş dönemi ,Makedonya ekonomisinde meydana gelen gelişmeler ve Makedonya'nınTürkiye ile ticari ve ekonomik ilişkileri incelenmiştir.Çalışmanın Birinci Bölümü'nde Makedonya hakkında genel bilgilerverilmiştir. Bu bölümde, bağımsızlık sonrasından günümüze Makedonyaekonomisinde meydana gelen , işsizlik, enflasyon ve ekonomik büyüme gibi reelekonomik gelişmeler ayrıca incelenmiştir.İkinci Bölüm'de, Makedonya Cumhuriyeti'nin bağımsızlık sonrası dönemiçin, dış ticaret ve ödemeler dengesi gerçekleşmeleri, istatistiki verilerle ifadeedilmiştir. Üçüncü Bölüm'de, öncelikle Makedonya'daki özelleştirme çalışmalarıayrıntılı olarak incelenmiştir. Bölümün devamında, özelleştirme çerçevesindeMakedonya'ya giren doğrudan yabancı sermaye yatırımları ele alınmıştır.Dördüncü Bölüm'de, Makedonya'nın Türkiye ile ekonomik ve ticariilişkileri analiz edilmiştir. Bu bağlamda iki ülke arasında ticari ve ekonomikilişkiler işbirliği olanakları çerçevesinde incelenmiştir. Bu Bölüm'de ayrıcaMakedonya ekonomisinde Türk yatırımcılara ihtiyaç duyulan sektörlerinhangileri olduğuna yer verilmiştir. Çalışmanın sonunda, bağımsızlıktan bugünedek Makedonya ekonomisi ve dış ticaretindeki gelişmeler genel anlamdadeğerlendirilmiştir. Bunun yanı sıra, Makedonya ile Türkiye arasındaki ticari veekonomik ilişkilerin geçmişi incelenerek, bu ilişkilerin geleceğine yönelikperspektifleri çizilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe world system came to an end with the fall of the Berlin Wall in 1989.Following the fall , the civil war broke up in the Republic of Socialist Yugoslaviaand, after the civil war the autonomous republics in the Yugoslavia declaredtheir independence. In this dissertion , transitory period of Macedonia whichdisunited from the Republic of Socialist Yugoslavia from socialist to marketeconomy, the developments that have taken place in the Macedonian economysince the declaration of independence, and the commercial and economicrelations between Macedonia and Turkey have been examined.In the first part of this dissertion , a general information about Macedoniahas been given. In this part , the economic activities such as unemployment,inflation and economic growth since the declaration of independence have alsobeen analysed.In the second part, the foreign trade and the balance of payments for thepre-independence period have been defined in statistical terms.In the third part, before all else, the privatization operations in Macedoniahave been analysed in details. In the rest of part , foreign direct investment thathave taken place in the Macedonian economy, have been analysed in theframework of privatization.In the forth part, commercial and economic relations between Macedoniaand Turkey have been analysed. In this context, commercial and economicrelations between these countries has been the subject in the framework ofcooperation possibilities. In this part, in which sectors that needed Turkishinvestors, of Macedonian economy have also been included.At the end of the study, the developments that have taken place in theMacedonian economy and foreign trade , since the declaration of independencehave been examined in a general framework. By analysing the past ofcommercial and economic relations between Macedonia and Turkey , the futureperpspectives for this relationship has also been attemped to drawn.