Kütüb-i sitte özelinde hadislerde Hz. Muhammed'in sevdiği ifade edilen şeyler
Specially Kutub al-Sittah mentioned Hz. Muhammed P.B.U.H favorite things
- Tez No: 433737
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİMETULLAH AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yüce Allah insanlara yaşadıkları dünyada doğru yolu göstermek ve onların arasındaki ilişkileri düzenlemek üzere Peygamber gönderir. Peygamberleri içinde bulundukları topluluğa Allah'ın emir ve yasaklarını aktarmak ve insanların bu doğrultuda yaşamalarına rehber olmak vazifesini üstlenmişlerdir. Her peygamber gibi İslam Peygamber'i Hz. Muhammed de aldığı vahyi insanlara aktarmış, anlatmıştır. Sadece anlatmakla kalmamış onu kendi şahsında örneklendirmiş ve yaşatmıştır. Sünnet adını taşıyan bu yaşam modeli Müslümanlar için her zaman yol gösterici olmuştur. Hz. Peygamber'in bir beşer olarak da sevdiği ve hoşlandığını ifade ettiği şeyler vardır. Bu tezin ele aldığı konu da kütüb-i sitte hadislerinin ışığında obje, ibadet, ahlak, tavır, kişi gibi Hz. Peygamber'in kendi dilinden sevdiğini ifade ettiği şeylerin tespitidir. Şüphesiz Hz. Peygamber'in sevdiği şeyler bu ifade edilenlerle sınırlı değildir. Ancak bunlar bizzat Hz. Peygamber'in kendi dilinden olması açısından ayrıca üzerinde durulması gereken şeylerdir.
Özet (Çeviri)
Allah Almighty send prophets to show people living right way in the world and to regulate relations between them. The Prophet of Allah in their communities and to transfer commands and prohibitions have undertaken the task to guide people to live in this direction. Each Prophet and as same as prophet Muhammad (p.b.u.h) received the revelations have conveyed and told the people. HE didn't only conveyed his massage and also show to people in his live. This model of life bearing the name SUNNET and demonstrators were always ways for Muslims. Hz. Prophet(p.b.u.h) as a human being, there are things he said which he likes. This thesis topic was handled in Qutb-i Sitte hadith in light of the object of worship, morals, manners, people like the Prophet, to identify the things what he likes which by expressed by himself. No doubt the Prophet's love is not limited as this statement. But these are by the Hz. Prophet (p.b.u.h) words, because of that it should be focused on these topics.