Çocuk evlerinde uygulanan dini rehberlik hizmetlerinin din görevlileri ve ev sorumluları açısından değerlendirilmesi: Çanakkale örneği
A qualitative analysis on the evaluation of religious guidance services in orphanages
- Tez No: 433749
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyal Hizmetler, Religion, Social Services
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı sosyal hizmet kurumlarından çocuk evlerinde 11-14 yaş arası çocuklara uygulanan din hizmetleri ve dini rehberlik faaliyetlerinin din görevlileri ve ev sorumluları açısından değerlendirilmesi çalışmamızın ana konusunu oluşturmaktadır. Giriş bölümünde problem, amaç ve konunun önemi tartışılmıştır. Birinci bölümde kavramsal çerçeve etrafında değerler eğitimi ve 11-14 yaş arası çocukların gelişimleri değerlendirilmiştir. Değerler eğitimi başlığı altında“değer nedir”“nasıl oluşur”ve“değerler eğitiminin tarihçesi”gibi alt başlıklarla konu irdelenmiştir. Değerler eğitiminde eğiticinin rolü bu başlığın alt konularındandır. 11-14 yaş arası çocukların fiziksel, zihinsel ve sosyal gelişimleri ikinci başlığımızın konusudur. Erken ergenlik dönemini bütün ayrıntılarıyla bilmemiz muhatap olduğumuz kitleyi tanımamız açısından büyük önem arz ettiğinden bu konu ikinci ana konumuz olarak değerlendirilmiştir. Bu başlık altında ayrıca kurum bakımında yetişen çocuklarla ilgili çalışmalar gözden geçirilerek, bu çocukları normal bir aile içinde yetişen çocuklardan ayıran özellikler ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışmamızın sonunda ortaya çıkan bulgular bu konunun çocukları anlamamız bakımından son derece önemli olduğunu göstermektedir. İkinci bölümde araştırmamızın yöntemi ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Araştırmamızda kullanılan yöntem; nitel analiz yöntemlerinden yapılandırılmış mülakat yöntemi, gözlem ve odak grup yöntemleridir. Araştırma için din görevlisi 10, ev sorumlusu 5 kişiyle görüşülerek elde edilen veriler yorumlanmıştır. Üçüncü bölümde çocuk evlerinde görevli ev sorumluları ve din görevlileriyle yapılan görüşmelerden elde edilen veriler, nitel veri çözümleme tekniği kullanılarak, içerik analizi yapılarak, bulgular tanımlanarak yorumlanmıştır. Bu görüşmeler çalışmamızın dayanak noktasını oluşturmaktadır. Son bölüm ise değerlendirme ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır. Çalışmamızın sonunda ulaştığımız sonuçlara göre, çocuk evlerinde görevlendirilecek olan din görevlilerinin profesyonel bir hazırlık sürecinden geçmesi gerekmektedir. Ayrıca klasik din eğitiminin yanı sıra, çocuk evlerine değerler eğitimini içeren özel bir müfredatın ivedilikle hazırlanması gerekmektedir. Bu hem görevliler, hem de çocuklar için önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This work focuses on the evaluation of religious services and religious guidance activities practiced upon children between the ages of 11-14 in the social services orphanages affiliated with the Ministry of Family and Social Policies with regard other religion authorities and the orphanage responsibles. In the introduction the problem, goal and the significance of the topic is argued. In the first section the education of values and the development of children between the ages of 11-14 are evaluated in a conceptual frame. The topic of the education of values has been scrutinized fully with subtitles such as“What is Value?”,“How is it Formed?”and“The History of the Education of Values.”The role of the educator in the education of values and the application of the education of values are also subtopics of this title. The physical, mental and social development of children between the ages of 11-14 is the subject of our second title. We have chosen this as our second main topic because knowledge of the early adolescence stage is crucial in knowing and understanding our target group. Furthermore, the differences between these children and children who have grown up in an average family environment have been put forth by reviewing studies that have been done on children who have been brought up in institutional care. Thecompelling findings of this work display how extremely important this topic is. The second section consists of information on our method of research. The methods we used for our research are observation and focus group methods and an interview method structured from qualitative analysis methods. For the research 10 religion authorities and 5 orphanage responsibles have been interviewed and the acquired data has been interpreted. In the third section the data obtained from the interviews with the orphanage responsible and the religion authorities is interpreted through the qualitative data analysis technique, the analysis of content and the identification of the findings. These interviews compose the basis of our work. The fourt hand final section consists of the findings, evaluation and conclusion. According to the conclusion we arrive at at the end of our work, the religious officials who are to be appointed to the orphanages must go through a preparation process. Moreover, besides classical religious education, a curriculum which includes the education of values must urgently be prepared for the orphanages. This is essential both for the children and their caretakers and teachers.