'Yusuf Ziyaeddin Ezheri ve Bulgaristan'da hadis eğitimi (1920-1950)'
'Yusuf Ziyaeddin Ezheri and The Study of hadiths at The Bulgarian (1920-1950'
  1. Tez No: 208225
  2. Yazar: SELİME VEYSAL HASANOVA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. EMİN ÖZAFŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Biography
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Adından da anlasılacagı üzere tezimizin konusu ?Yusuf Ziyaeddin Ezherî ve Bulgaristan'da Hadis Egitimi (1920-1950)? dir. Osmanlı toprakları içinde yasamıs olan bir çok âlim ve onların çalısmaları hakkında arastırmalar yapıldıgı halde, basta Bulgaristan olmak üzere günümüzde azınlık olarak varlıgını devam ettiren Müslüman topluluklar içinde ilmî faaliyetlerde bulunmus, belki de unutulmaya yüz tutmus âlimlerimizden olan Yusuf Ziyaeddin Ezherî'nin örnek sahsiyetini ve eserlerinden ?Telhîsu'l-Fusûl fî Usûli Hadîsir'r-Resûl? adlı çalısmasını inceleyerek tanıtmayı hedefledik. Yapmıs oldugumuz arastırmanın özellikle Bulgaristan Müslümanlarının kültür tarihi için küçük bir katkı olacagı düsüncesindeyiz. Arastırmamız giris ve iki bölümden olusmaktadır. Giris bölümde 1877-1878 Osmanlı-Rus savasından itibaren 1950 yılına kadar genel hatlarıyla Bulgaristan Müslümanlarının siyasî, ilmî ve kültürel durumu verilmistir. Birinci bölümde de bir hadisçi olarak Yusuf Ziyaeddin Ezherî'nin hayatı, hocaları, bazı ögrencileri ve eserlerinin tanıtımı yapılmaya özen gösterilmistir. kinci bölümde ise, müellifin hadis usûlüne dair kaleme aldıgı ?Telhîsu'l-Fusûl fî Usûli Hadîsir'r-Resûl? adlı çalısmasının tanıtımı yanında bn Hâcer el-Askalâni'nin ?Nuhbetü'l-Fiker? adlı eseriyle sekil, muhteva ve mevzuların islenisi yönünden karsılastırılması yapılmaya çalısılmıstır. Çalısmamız genel bir sonuçla noktalanmıstır.
Özet (Çeviri)
Hasanova, Selime Veysal, ?Yusuf Ziyaeddin Ezherî and The Study of Hadiths at The Bulgarian (1920-1950)?, Master?s Thesis, Ankara, 2007, Advisor: Prof. Dr. M. Emin Özafsar, 153 p. My thesis subject can understand its name easly. It?s ?Yusuf Ziyaeddin Ezherî and The Study of Hadiths at The Bulgarian (1920-1950)? Many research are made up about omniscients and their works which are lived on the Ottoman soil. Yusuf Ziyaeddin Ezherî is one of the most important omniscient. He has many scholarly activity in the muslim community. Our aim is inspect to Yusuf Ziyaeddin Ezherî and his work ?Telhîsu?l-Fusûl fî Usûli Hadîsir?r-Resûl? We want to to give some asist especially to culture history of Bulgarian muslims with this study. Our research is formed entrance and two part. At the entrance part We?ll inspect the Bulgarian muslims with their political, scholarly and cultural situations in general betwen 1877-1878 (Ottoman-Russian war) and 1950. At the first part We?ll make a presentation about Yusuf Ziyaeddin Ezherî?s life as a hadither, his teachers, some of students and his works. At the second part we will make a presentation about ?Telhîsu?l-Fusûl fî Usûli Hadîsir?r-Resûl? after that we will make a comparison betwen ?Telhîsu?l- Fusûl fî Usûli Hadîsir?r-Resûl? and ?Nuhbetü?l-Fiker? of bn Hâcer el-Askalâni. We?ll comparison them with variety, content, and expression of the topics. Our investigation is finished at a general result.