Türkiye Türkçesinde söz yapımı ve işlevsel ek tasnifi
Word formation in Turkey Turkish and a functional classifation of derivational suffixes
- Tez No: 433765
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA LEVENT YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 336
Özet
“Türkiye Türkçesinde Söz Yapımı ve İşlevsel Ek Tasnifi”adını taşıyan bu çalışma Türkçenin, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan ve Türkiye Türkçesi olarak adlandırdığımız bölümünün söz yapım yolları ve özellikle söz yapım yolarından türetme başlığı altında yer alan biçimlendiricilerin işlevsel özelliklerine göre gruplandırılmasını amaçlamaktadır. Çalışma, giriş ve girişi takip eden dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmamıza kaynaklık eden eserlerin tanıtımı, söz varlığı üzerinde durulan dönemin özellikleri ve örneklemimizin seçim sebebi belirtilmektedir.Söz yapımı başlığını taşıyan birinci bölümde, söz yapımı konusu üzerinde durulmakta ve söz yapımı, dil göstergeleriyle biçimbirimler hakkında bilgiler yer almaktadır. Türetme başlığını taşıyan ikinci bölüm ise çalışmamızın ana bölümüdür. Bu bölüm de kendi içinde addan ad türeten biçimlendiriciler, eylemden ad türeten biçimlendiriciler, addan eylem türeten biçimlendiriciler, eylemden eylem türeten biçimlendiriciler ve eylemsi biçimlendiricileri olmak üzere beş alt başlığa ayrılır. Bu beş alt başlık altında biçimlendiriciler işlevsel özelliklerine göre gruplandırılıp örneklenmektedir.Üçüncü bölüm diğer söz yapma yolları adını taşımakta ve on alt başlığa ayrılmaktadır. Bu bölümde de türetme dışındaki söz yapımı yolları açıklanmaktadır. Dördüncü bölüm, tablolar ve değerlendirme kısmından oluşmaktadır. Bu bölümde toplam beş adet tablo yer almaktadır. Tabloların dört tanesi çalışmamızın ana bölümünü oluşturan türetme bölümüne göre şekillendirilmiştir. Son tablomuzda ise biçimlendiricilerle ilgili bu çalışmaya kaynaklık eden eserlerdeki biçimlendiriciler ve bizim incelediğimiz biçimlendiricilerin genel listesi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
“Word Formation in Turkey Turkish and a Functional Classifation of Derival Suffixes”bearing the name of this study Turkish in, the construction of the road section we refer to as located in the Republic of Turkey and Turkey's Turkish border, and in particular the formative located under the derivation of the word title aims at making you grouped according to their functional properties. The study consists of four parts following the input and input. Randomized presentation of the works of the source of the introduction, the characteristics of the period contemplated vocabulary and choice due to our sample are indicated. The first part carries the word formation the title , is focused on word formation and word formation is located morpheme information about their language signs.The second part is the main part of our work with the derivation of the title . This section also are formative derives the name from the name itself, the action of the name derives formers, the name of the action derives formers , the formers and inert to derive actions from the action is divided into five sub-headings , namely formative . The former is exemplified grouped under five subheadings according to their functional properties. The third part bears the name mentioned other ways of making and is divided into ten sub-titles. This section also describes the construction of roads other than mentioned derivation.The fourth part is composed of tables and evaluation. This section is located in a total of five statements. constitute the main part of our work has been shaped by the derivation section four of the table . A source who works in this formative work is related to our final table formatter and contains the general list of formative we examined.