Gece vardiyasının işçiler üzerinde yarattığı fizyolojik, psikolojik, sosyolojik ve iş kazası etkilerine ilişkin bir alan araştırması
Occupational accident, physiological, psychological and sociological effects caused by night shift on workers: A field research
- Tez No: 433766
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN BACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Gece vardiyasının, vardiyalı çalışma sistemi içerisinde işçiler üzerinde en çok etki yaratan vardiya olduğu düşünülmektedir. Standart çalışma saatlerinin dışında çalışılma zorunluluğu, işçilerin normal yaşam döngüleri üzerinde ciddi olumsuzluklar yaratmaktadır. Geceleri uyumak, gündüzleri ise sosyal aktiviteler içerisinde yer alması gereken insanların tam aksine bir düzende yaşamaya çalışması beraberinde çeşitli sorunların oluşmasına yol açmaktadır. Bu araştırmanın amacı, gece vardiyasının işçiler üzerinde yarattığı fizyolojik, psikolojik, sosyolojik ve iş kazası etkilerini incelemektir. Araştırmanın örneklemini X işletmesinde çalışan 286 işçi oluşturmaktadır. İşçiler üzerinde araştırma kapsamında geliştirilen anket uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde Man Whitney U ve Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır.Araştırma sonucunda gece vardiyasının işçiler üzerinde fizyolojik, psikolojik, sosyolojik ve iş kazası boyutunda etkisi olduğu ve demografik özelliklere bağlı olarak farklı etkiler yarattığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is considered that night shift is the most effective one on workers among the shift work system. The necessity of working after hours creates serious negativeness on workers' routine life cycles. That people sleeping at nights and having social activities in the daytime try to live in totally different conditions causes variable problems. The aim of this study is to investigate the effects of occupational accident and sociological, psychological, physiological ones of night shift on workers. The sample of this study is comprised of 286 workers of X Company. A survey developed within the scope of the study has been conducted to the workers. Man Whitney U and Kruskal Wallis H tests have been used in analyzing the data obtained.As a result of the research, it is concluded that night shift has a sociological, psychological, physiological effects on workers, additionally occupational accident. Besides, it could create other different effects depending on demographic characteristics.