Arap coğrafyasında Türk dizileri ve izlenme nedenleri
Turkish series in the Arab regions and views reasons
- Tez No: 433768
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, Radio and Television, International Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
“Arap Coğrafyasında Türk Dizileri ve İzlenme Nedenleri”adlı bu tez çalışmasında Arap ülkelerinde fenomen haline gelen Türk dizilerinin etkisi ve izlenme nedenleri incelenmiştir. Türk dizilerinin akademik araştırmalara konu olacak derecede Arap coğrafyasında popüler olması Türk, Arap ilişkilerinde bir değişim sürecini başlatmış bulunmaktadır. Arap halkının arzu ve taleplerini Türk dizilerindeki göstergelere göre belirlemesi, cinsiyetçi bir takım söylemlerin despotizm ile yönetilen Arap topraklarında dile getirilmeye başlanması, din adamlarının Türk dizilerinin izlenmemesi yönünde fetvalar vermesi dizilerin bu topraklardaki önemini göstermektedir. Bu tez çalışmasında Türk dizilerinin ve dizi karakterlerinin Araplarca hangi sebepler ile fenomen olarak tanımlandığı Gümüş adlı Türk dizi film örneğinde incelenecektir. Arap izleyicinin, özellikle Arap kadınının sosyal konumu göz önünde bulundurularak gazete haberleri, yayımlanmış makale ve tezler ile Gümüş dizisi incelenerek çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This master thesis titled“Turkish Series in the Arab Regions and Views Reasons”discusses the impact of the Turkish series, which has become the phenomenon in the Arab countries and monitored reasons. Turkish soap operas will be the subject of academic research degree is popular in the Arab world Turkey , has initiated a process of change in Arab relations. Arab determine people's desires and demands according to the indicators on Turkish television series began to be raised in gender -managed Arab lands despotism of a number of statements , the clergy of the series to give fatwas whether or not to follow the Turkish series shows the importance of this land. In this thesis, the Turkish series and series of characters called the“Gümüş”defined as the phenomenon which causes the Arabs will be examined in the case of Turkish television series.Arab audiences , especially in the Arab newspaper reports considering the social position of women was terminated study examining the“Gümüş”series with published articles and theses.