Hemşirelik öğrenimi gören birinci ve dördüncü sınıf üniversite öğrencilerinin toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumlarının belirlenmesi
Attitudes of determine 1st and 4th class of nursing students' regarding to gender roles
- Tez No: 433782
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU VEFİKULUÇAY YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
AraĢtırma, hemĢirelik öğrenimi gören birinci ve son sınıf üniversite öğrencilerinin toplumsal cinsiyet rollerine iliĢkin tutumları ve tutumları etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıĢtır. AraĢtırmanın örneklemini, Mersin‟deki bir üniversitenin Sağlık Yüksekokulu HemĢirelik Bölümü‟nde öğrenim gören 193 birinci ve 108 son sınıf öğrencisi 301 öğrenci oluĢturmuĢtur. Veri toplama aracı olarak, anket formu ve Zeyneloğlu tarafından geliĢtirilen“Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği (TCRTÖ)”kullanılmıĢtır. Anket formu iki bölümden oluĢmaktadır. Birinci bölümde öğrencilerin ve ebeveynlerin sosyo-demografik özellikleri; ikinci bölümde ise öğrencilerin toplumsal cinsiyet rollerine iliĢkin tutumlarını etkileyebileceği düĢünülen faktörlere yönelik sorular yer almaktadır. Veri toplama formları 21-30 Aralık 2015 tarihleri arasında uygulanmıĢtır. AraĢtırmadan elde edilen veriler SPSS for Windows 11.5 (Statistical Package for Social Sciences) bilgisayar programında; ortanca, minimum ve maksimum değerler, yüzdelik sayılar, Shapiro Wilk testi, Kruskal Wallis ve Mann Whitney U testi kullanılarak değerlendirilmiĢtir. AraĢtırmada birinci sınıf öğrencilerinin son sınıf öğrencilerine göre daha eĢitlikçi tutuma sahip oldukları ve aralarındaki farkın istatistiksel olarak önemli olduğu saptanmıĢtır (p < 0,05). Erkek öğrencilerin kadın öğrencilerden daha eĢitlikçi tutuma sahip oldukları ve aralarındaki farkın istatisitiksel olarak önemli olduğu belirlenmiĢtir (p < 0,05).
Özet (Çeviri)
This study is methodological and is based on a survey applied to first and final class of nursing students enrolled at aiming to assess their attitudes towards gender roles and the factors causing differentiation in these attitudes. The universe as well as the sample of the study consisted of 193 first and 108 final class students, a total of 301 nursing students enrolled at universities in Mersin. As the medium of data collection a questionnaire and a“Gender Roles Attitude Scale”(GRAS) developed by Zeyneloğlu has been used. The questionnaire applied consisted of two parts with the first part recording the respondents socio-demographic characteristics while the second part contained questions regarding possible factors of the attitudes of students towards gender roles. The questionnaire and the GRAS was applied to students between Dec.21st and Dec. 30th in 2015. The collected data was processed in SPSS 11.5 and was analyzed examining levels of means, standard deviation, median, minimum and maximum values and percentage points utilizing statistical tests like Shapiro Wilk and Mann-Whitney U tests.