Üniversite öğrencilerinin flört şiddetine yönelik tutum ve davranışları
'attitudes towards datingviolence and behavior of university students
  1. Tez No: 460101
  2. Yazar: MEHBARE İFTAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNGÖR GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Giriş Amaç: Bilişsel, sosyal ve duygusal değişimlerin meydana geldiği üniversite yıllarında yaşanan romantik ilişkiler bireyin gelişiminde önemli rol oynarken kimi zaman bu ilişkilerde istismar ve şiddet gerçekleşebilmektedir. Türkiye'de flört eden çiftler arasındaki şiddetin ele alınması çok yeni olup, konuya ilişkin literatür oldukça sınırlıdır. Önemli bir halk sağlığı sorunu olarak görülen flört şiddetinin tanımlanması, risk gruplarının belirlenmesi ve bu risk gruplarına yönelik önleyici politikaların geliştirilmesi önemlidir. Bu çalışmada üniversite öğrencilerinin flört döneminde şiddete yönelik tutum ve davranışlarını belirlemek amaçlanmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı tipteki bu araştırmanın evrenini, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde 2014-2015 eğitim öğretim yılında il merkezinde, I. Öğretimde öğrenim gören tüm Fakülte/Yüksekokul ve Meslek Yüksek Okulundaki toplam 16160 öğrenci oluşturmaktadır. Örnekleme, toplam 645 öğrenci alınmıştır. Veriler Kişisel Bilgi Formu ve“Flört Şiddetine Yönelik Tutum Ölçekleri”aracılığı ile toplanmıştır. Verilerin analizi spss 20,0 paket programında veri tabanı oluşturularak ortalama, yüzde dağılımları, ki-kare, Kruskall-Wallis Waryans Analizi ve Mann Whitney U testleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmaya alınan öğrencilerin % 53.6'sı erkek, % 60.1'i 20-22 yaş grubundadır. Çekirdek aileye sahip olanların oranı %76 ve iki-üç kardeşi olanlar % 38.6'dır. Öğrenim gördükleri okullara göre % 18'i eğitim fakültesinde, % 17.7'si meslek yüksekokulunda, % 15.3'ü ise iktisadi ve idari bilimler fakültesinde okumakta olup, % 19.9'u birinci sınıfta, % 36.1'i ikinci sınıftadır. Ayrıca öğrencilerin % 81.9'unun dönem kaybı olmadığı belirlenmiştir. Sigara kullanan öğrenciler % 37.4 oranındadır. Öğrencilerin % 28.5'i ailelerinde şiddet davranışı olduğunu belirtmiştir. Araştırma kapsamındaki öğrencilerin % 51.6'sı şuanda devam eden flört ilişkisi olduğunu ve %52.9'u bu flört ilişkisinde şiddete maruz kaldığını %52'si ise flört ilişkisinde şiddet uyguladığını ifade etmiştir. Öğrenciler hem geçmişteki hem de şimdiki flört ilişkilerinde en fazla duygusal şiddete maruz kaldıklarını ve uyguladıklarını ifade etmişlerdir. Dört ölçek grubunda erkek öğrencilerin şiddete yönelik tutum puanları ve davranışları anlamlı şekilde daha yüksektir (p0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Romantic relationships, which occur during university years when cognitive social and emotional changes are experienced, play a very important role in the individual's development but sometimes they might also include abuse and violence. Violence between the dating couples in Turkey is a new issue therefore there is very limited literature on it. Defining dating violence, which is seen as a very important public health problem, identifying risk groups and developing preventive policies for these risk groups is important. This study aimed at determining university students attitudes and behaviours towards violence during the period of dating. Method: The population of this cross-sectional study consists of 16160 students attending at vocational school and faculties of Muğla Sıtkı Koçman University on the city campus. This study was made of a sample of 645 students. Data has been collected through personal information form and manner scales toward dating violence. Data analysis has been assessed by using SPSS 20.0 software package via creating database and by using average, percent distribution, chi-square, Kruskal -Wallis Waryans analysis and Mann-Whitney U tests. Findings: % 53.6 of the students in the survey are male students and % 6 of them are aged between 20-22. % 76 of the students have nuclear family and % 38.6 have two or three siblings. According to the schools they are studying, % 18 of them are studying at the faculty of Education, % 17.1 of them are studying at the vocational school, % 15.3 of them are studying at the faculty of Economics and Administrative sciences, and % 19.9 of them are freshmen, % 36.1 of them are sophomore. In addition, it was determined that % 81.9 of students did not fail in any term.% 37.4 of students smoke. % 28.5 of students stated that there is violent behaviour in the family. % 51.6 of the students involved in this study stated that they currently have a dating relationship; and that % 52.9 of those were exposed to violence in dating relationships and % 52 of those inflicted violence in their dating relationships. Students expressed that both in the past and in their the current dating relationship they were exposed to emotional violence mostly and inflicted violence.